Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Městská knihovna v Praze dala na internet Holmese

Média

  0:02
Městská knihovna v Praze zpřístupnila volně ke stažení kompletní příběhy detektiva Sherlocka Holmese od Arthura Conana Doyla. Čtenáři zde také najdou postupně všech dvacet osm dílů komiksu se Sherlockem Holmesem z českého časopisu Čtyřlístek.

Autory foto: Reprofoto

Městská knihovna v Praze zpřístupnila na adrese www.mlp.cz/holmes kompletní příběhy detektiva Sherlocka Holmese, které napsal sir Arthur Conan Doyle na přelomu 19. a 20. století. Jde celkem o padesát šest kratších povídek a čtyři romány – mezi jinými například "Pes Baskervillský", "Mstitel" či "Podpis čtyř" – které jinak v knižní podobě tvoří pět silných svazků s celkem 1711 stránkami. "Ve většině případů se nám podařilo získat práva na nejkvalitnější překlady ze 70. let minulého století, které tehdy vznikly díky úsilí překladatele a spisovatele Jana Zábrany," uvádí koordinátorka webových projektů Městské knihovny v Praze Kateřina Bajo.

Texty je možné si stáhnout nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt, ale i ve speciálních verzích pro mobilní telefony a čtečky. Na uvedených stránkách navíc čtenáři najdou postupně všech dvacet osm dílů komiksu se Sherlockem Holmesem z časopisu Čtyřlístek v původní grafické podobě.

Stránky jsou původním projektem Městské knihovny v Praze, který navazuje na zpřístupnění díla Boženy Němcové a Karla Čapka. Za posledně uvedený získala letos knihovna Cenu Ministerstva kultury Knihovna roku 2009 v kategorii "Významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb". Stránky s Karlem Čapkem dosud navštívilo přes 150 000 lidí, jedna kniha byla v průměru stažena osmtisíckrát. Nejstahovanějšími tituly jsou "Dášenka" či "Bílá nemoc". "Cílem projektů je jak podpora návštěvnosti Městské knihovny, stránky jsou provázány s katalogy a dalšími díly z našich fondů, tak i čtenářství obecně," vysvětluje Bajo.

Na podobě stránek s Holmesem se podílela i Česká společnost Sherlocka Holmese, především její prezident Aleš Kolodrubec. Většinu elektronických verzí povídek poskytl Otakar Kania ze společnosti www.digiBooks.cz. Podstatná část povídek je převzata z překladů, které vycházely v nakladatelství Mladá fronta v edici Máj v letech 1971 až 1974. Autoři překladů či jejich rodiny poskytli knihovně ke zveřejnění autorská práva.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat