Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

‚Smrt Putinovi.’ Facebook dočasně povolí nenávistné komentáře proti ruské agresi

ilustrační snímek foto: Reuters

Z interní komunikace společnosti Meta vyplynulo, že v některých zemích dočasně povolí uživatelům platforem Facebook a Instagram psát výzvy k násilí namířené proti ruským vojákům kvůli invazi na Ukrajinu. Smazání uniknou i komentáře volající po smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko proto volá po označení firny Meta za extremistickou organizaci a omezí přístup k Instagramu.
  7:05aktualizováno  19:44

„Jako důsledek ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili některá politická vyjádření, která by jinak odporovala našim pravidlům. Jde například o výzvy k násilí jako ‚smrt ruským okupantům‘. Nicméně ani nadále nebudeme tolerovat výzvy k násilí proti ruským občanům,“ uvedla společnost Meta v prohlášení.

„Doufáme, že (zpráva) se nezakládá na pravdě, protože pokud je pravdivá, budeme muset přijmout nejtvrdší opatření a ukončit činnost této společnosti v Rusku,“ reagoval nejprve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ruské kroky však na sebe nenechaly dlouho čekat. Ruský vyšetřovací výbor oznámil, že zahájil vyšetřování „kvůli nezákonným výzvám k vraždám ruských občanů ze strany zaměstnanců americké společnosti Meta“.

Ruská prokuratura požádala soud, aby firmu Meta Platforms označil za extremistickou organizaci. Regulační orgány zároveň vyzvala, aby v Rusku zablokovali přístup k síti Instagram, které tak učiní 14. března.

„Měli by přemýšlet o tom, jak tyto platformy využívají. Podněcují nenávist a dokonce vyzývají k vraždám ruských občanů,“ řekl předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin. 

Nařídil, aby Státní duma přestala používat Instagram, Facebook i Twitter. Dolní komora bude o své činnosti informovat na sociálních sítích Telegram, VKontaktě a Odnoklassniki.

Problém se snaží vyžehlit i Nick Clegg, šéf světových záležitostí Meta Platforms. Podle něj společnost „neměla žádný spor s ruským lidem“ a nedošlo ke změně v nenávistných projevech, „pokud jde o ruský lid“. Řekl, že změny jsou dočasné, týkají se jen Ukrajiny samotné a situace bude nadále přezkoumána.

Projevy násilí se musí jednoznačně týkat invaze na Ukrajině, aby se vyhnuly smazání, uvedla Meta v interní komunikaci zveřejněné agenturou Reuters, která vzbudila tolik rozruchu. Povolí je, protože nenávistné komentáře vůči ruským vojákům lze vztahovat jako namířené proti ruské armádě obecně. Nebude to však platit v případě válečných zajatců.

Z interní e-mailové komunikace také vyplývá, že v některých zemích včetně Ruska, Ukrajiny a Polska bude možné psát příspěvky žádající smrt ruského prezidenta Vladimira Putina či běloruské hlavy státu Alexandra Lukašenka.

Volání po smrti dvojice lídrů má být povoleno, pokud nebudou příspěvky zároveň zmiňovat další cíle nebo obsahovat konkrétní podrobnosti. Například místo, kde by k činu mělo dojít, či jakým způsobem by muži měli zemřít.

Dočasná změna pravidel se týká Arménie, Ázerbájdžánu, Estonska, Gruzie, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska a Ukrajiny.

E-maily také odhalily, že Meta povolí i naopak oslavné projevy na adresu ukrajinské krajně pravicové gardy Batalion Azov, které normálně blokuje. Podle mluvčího Joea Osborna zde společnost „načas udělí výjimku, ale striktně v kontextu obrany Ukrajiny“.

Rusko minulý týden v zemi Facebook zablokovalo, podle svých slov reagovalo na omezení přístupu k ruským médiím na platformě. Nefunkční je také další sociální síť Twitter. Mnoho mediálních platforem už v souvislosti s konfliktem oznámilo omezení obsahu, zejména blokování ruských státních médií RT či Sputnik v Evropě.

Během pátku si odvetu zřejmě vykoledovala i internetová platforma YouTube, která s okamžitou platností celosvětově zablokovala všechny kanály spojované s ruskými státními médii. Už začátkem března YouTube zablokovalo kanály, které byly spojené s ruskou televizí či webem.

Autor: