Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smlouva o Blance je neplatná, reaguje Praha na kroky Metrostavu

Ekonomika

  15:02aktualizováno  18:05
PRAHA - Pražský primátor Tomáš Hudeček ve středu řekl, že smlouva s Metrostavem o tunelu Blanka je pravděpodobně neplatná. Reagoval tak na krok stavební firmy, která vyhlásila, že přeruší 7. prosince výstavbu tunelu Blanka. Důvodem je, že magistrát stavební firmě dluží už více než 2,1 miliardy korun.

Proraženo - z tunelu Blanka byl odvezen poslední kubík zeminy. foto: ČTK

Na středeční mimořádné tiskové konferenci primátor Tomáš Hudeček řekl: "Smlouva je vysoce pravděpodobně neplatná, proto Metrostavu neplatíme." Náměstek Jiří Vávra doplnil, že je Blanka "s největší pravděpodobností černou stavbou".

Hudeček potvrdil, že město firmě skutečně neplatí, protože projekt vyšetřuje policie. Přerušení prací nejspíš oddálí i plánované otevření tunelu na jaře příštího roku. Podle informací by to mohlo být o dva měsíce, tedy na konec června.

"Vzhledem k dlouhodobým vážným nedostatkům v řízení díla ze strany investora, problémům s úhradou objednaných a provedených prací Metrostav přeruší provádění k termínu 7. prosince 2013," stojí v dopisu adresovaném pražskému primátorovi Hudečkovi.

Město nepodepsalo navržené změny

Podle Poláka jsou tubusy tunelů dávno hotové, stavební firma nyní čeká na schválení změn v projektové dokumentaci. Vedení Prahy dosud navržené změny nepodepsalo. "Není nyní co dělat, vše je v režimu těch změn," řekl Polák  s tím, že jde o změny například ve vedení chodníků, umístění dopravního značení a podobně. "Město jako investor ten projekt nyní prakticky neřídí," dodal Polák.

"Řešení prosazovaná bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou je vystaveno policejnímu vyšetřování. Analyzujeme naší situaci a obchodní vztahy s Metrostavem," řekl na dotaz primátor Hudeček. Kvůli policejnímu vyšetřování Praha firmě neplatí. Polák  řekl, že Praha aktuálně Metrostavu dluží více než 2,156 miliardy korun.

Dokončení ražby tunelu Blanka.

Dokončení ražby tunelu Blanka.

Metrostav také ruší den otevřených dveří projektu Blanka, který byl naplánovaný na 30. listopadu. "Považuji za krajně nevhodné otevírat stavbu pro veřejnost v době, kdy není zřejmý termín jejího dokončení," napsal v dopise primátorovi předseda představenstva Metrostavu Jiří Bělohlav.

Tunelový komplex Blanka se začal stavět v roce 2007. Komplex měří 5,5 kilometru, jeho součástí je nejdelší souvislý ražený tunel v Česku dlouhý zhruba 2,23 kilometru. Vybudování celého komplexu tunelů by mělo stát 36 miliard korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!