Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi Prahu a Kladno už se víc spojů ‚nevejde‘. České dráhy nakoupí větší vlaky

Ekonomika

  13:30
PRAHA - České dráhy koupí deset souprav motorových vlaků, které budou jezdit zejména na trati mezi pražským Masarykovým nádražím a Kladnem. Linka je přetížená a vlaky pro 120 sedících by měly pomoci zvládat zájem cestujících. Hodnotu zakázky České dráhy neuvedly.

Vlak Regionova. Ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Na trati mezi Kladnem a Prahou jezdí nyní v ranní špičce čtyři vlaky za hodinu, další spoje už mezi ně není možné vložit. Cestující zde vozí především dvouvozové žluté soupravy Regionova, které mají kapacitu 84 míst k sezení. Část spojů zajišťují klasické soupravy tvořené lokomotivou a vagony.

„Příměstská doprava, která kombinuje výhody regionální a městské hromadné dopravy, se velmi dynamicky rozvíjí v celé Evropě. V okolí velkých aglomerací nám ve vlacích rychle přibývají cestující a tato linka není výjimkou. Je to dáno stavem silniční dopravy v metropoli, omezením parkování v některých lokalitách Prahy, ale také vznikem nového logistického centra v Dobrovízi,“ uvedl šéf Českých drah Pavel Krtek.

Kromě trasy mezi Prahou a Kladnem plánují ČD nově pořizované nízkopodlažní a klimatizované soupravy provozovat na trase do Kralup nad Vltavou a Rakovníka. Po elektrizaci trati do Kladna budou přesunuty na jiné trasy v rámci Středočeského kraje.

Linku do Kladna čeká v nejbližší době rozsáhlá modernizace spojená s dobudováním odbočky na pražské letiště. První fází má být rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu, která začne letos na jaře.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...