Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezinárodní agentura pro energii odmítá vytrvalý růst cen ropy. Naše data naznačují opak, uvádí

Ekonomika

  11:11
Paříž - Vytrvalý růst cen ropy se nevrátí, svět má této suroviny dostatek, a to i na dobu po pandemii. Ve svém výhledu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). S postupujícím očkováním a blížícím se návratem k normálu po koronavirové krizi ceny ropy kvůli očekávanému růstu poptávky vystoupily k 70 dolarům za barel a na trhu se objevily spekulace, že se vrací takzvaný supercyklus, tedy rychlý a prudký růst cen, který většinou trvá několik let. To však IEA odmítá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

„Prudký růst cen k 70 dolarům za barel vyvolal diskuse o novém supercyklu a blížícím se nedostatku ropy. Naše data i naše analýza nicméně naznačují opak,“ uvedla agentura.

„Pro začátek - zásoby ropy se pořád zdají dostatečné ve srovnání s historickými úrovněmi, navzdory tomu, že se vytrvale snižují. Vedle polštáře ve formě zásob je zde i velký objem nevyužitých kapacit k těžbě, který vznikl v reakci na omezení produkce skupiny OPEC+,“ uvádí se také ve zprávě agentury.

Skupina OPEC+ zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Skupina kvůli pandemii a následné slabší poptávce omezení zavedla loni, a to v rekordním objemu a ve snaze slabší nabídkou podpořit cenu suroviny. Členové skupiny od ledna rozsah sjednaného omezení těžby zmírnili na 7,2 milionu barelů z předchozích 7,7 milionu barelů denně. Začátkem března se rozhodli, že dosavadní omezení budou uplatňovat i v dubnu, což vede část analytiků k úvaze, že na trhu se zformuje supercyklus.

„Předpoklad silnější poptávky a pokračujícího omezování těžby mezi členy OPEC+ ukazují na prudký pokles zásob ve druhé polovině roku,“ připouští IEA. „Pro tuto chvíli je zde ale víc než dostatek ropy, a to jak v zásobnících, tak i pod zemí, takže trhy s ropou lze adekvátně zásobovat,“ dodala.

Cena severomořské ropy Brent se dopoledne pohybovala mírně nad 68 dolary a vykazovala pokles o 0,3 procenta. Je ale zpět na hodnotách, kde byla před pandemií. Loni v dubnu, tedy krátce po začátku pandemie, spadla až k 20 dolarům za barel.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat