Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na své zdroje. Mluvčí operátorů sdílení sítí nevyloučili.
Do společného podniku by podle deníku měla patřit veškerá takzvaně pasivní infrastruktura, tedy stožáry, vysílače, přijímače, generátory nebo elektrické zdroje. Z interního dokumentu jedné z firem vyplývá, že Vodafone má v rámci tohoto spojení Telefónice zaplatit 40 milionů eur (zhruba jednu miliardu korun), píše MfD. Infrastruktura Telefóniky je totiž rozsáhlejší.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Sdílení infrastruktury může být logickým krokem ve strategii jejího rozvoje," řekla deníku mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. "Sdílení je klíčové pro budování sítí té nejvyšší kvality. Průběžně proto hledáme možnosti, jak ve sdílení nákladů pokračovat," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali.
Telefónica podle MfD očekává úspory až 152 milionů eur (skoro čtyři miliardy Kč) za 15 let. Firma také předpokládá snížení počtu svých stanic a vysílačů o polovinu.
Telekomunikační společnosti se snaží šetřit, protože jsou pod tlakem regulátora a klesajících cen. Některé vysílače vysokorychlostní sítě 3G tak ve venkovských oblastech Telefónica už dva roky sdílí s T-Mobilem.