Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MHD Blankou zatím jezdit nebude. Linka by byla oblíbená a drahá, vysvětluje Ropid

Ekonomika

  17:34
PRAHA - Autobusy pražské MHD ani přes prvotní sliby společnosti Ropid tunelem Blanka v nejbližší době jezdit nebudou. Důvodem je potenciální oblíbenost nové linky. Její hojné využívání a s tím související obsluha provozu by znamenala velkou zátěž pro městský rozpočet.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. foto: MAFRA - Michal Šula

S informací přišel server iDnes.cz. Zástupci společnosti Ropid slibovali, že ihned po otevření Blanky budou tunelem projíždět autobusy pražské MHD. Nic takového se ale v blízké budoucnosti nechystá. „Zavedení nových páteřních autobusových linek ve všech tunelech Městského okruhu by pro rozpočet města představovalo zátěž v objemu několika desítek milionů korun ročně,“ uvedl pro server náměstek ředitele společnosti Martin Šubrt.

Praha, která hromadnou dopravu dlouhodobě dotuje, si další náklady na MHD nepřeje. V roce 2015 stál její provoz město 18 miliard korun, zejména kvůli prodloužení linky metra A. Tržby přitom činily jen o něco více než 4 miliardy korun. V příštích letech chce proto vedení města na veřejnou dopravu v rozpočtu vyčlenit pouze 14 miliard. Nákladná autobusová linka tak do magistrátních plánů příliš nezapadá.

Ropidu nestojí v cestě pouze omezené finance. Plány na zavedení nové linky podle Šubrta hatí i radnice Prahy 6. „Ta aktuálně řeší příliš velký počet autobusů na Vítězném náměstí a nesouhlasí s navyšováním počtu spojů o další stovky denně,“ řekl serveru Šubrt. Bez Vítězného náměstí, odkud jezdí nejvíce lidí, nemá podle Ropidu příliš cenu nad podobnou linkou uvažovat, protože by nemohla časově konkurovat dalším spojením, například metru.

Pohled na spuštění provozu tunelu Blanka
Tunel Blanka - Trojský most

Využití tunelu autobusy MHD by mohlo řadu Pražanů přesvědčit nechat auta v garáži. Cesta z Dejvic na Prosek, která nyní autobusům zabere půl hodiny, by se po průjezdu Blankou zkrátila na patnáct až dvacet minut.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat