Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Microsoft představil Windows 11. Systém umí spouštět aplikace pro Android a tlačítko start je jinde

Ekonomika

  17:35aktualizováno  18:58
Redmond (USA) - Softwarový gigant Microsoft představil novou verzi operačního systému Windows. Nese označení Windows 11, čímž boří někdejší tvrzení zástupců Microsoftu, že Windows 10 byla poslední verzí systému, kterou vyvinuli. Je to ale spíš slovíčkaření, Windows 11 přímo svou podstatou na Windows 10 navazují, přinášejí především úpravy v grafickém prostředí, drobné změny v logice ovládání a také v návazných službách.

Když Microsoft v červenci 2015 představoval nová Windows 10, nechal se vývojář společnosti Jerry Nixon slyšet, že to je ta poslední verze Windows, kterou Microsoft připravil. A představitelé firmy obecně tuto rétoriku podpořili, i když se už tehdy vyskytovaly pochybovačné hlasy. Teď, měsíc a týden před šestým výročím události, přichází novinka, která dává těmto pochybám za pravdu.

Na druhou stranu marketingové označení samotného systému z tohoto ohledu opravdu není příliš důležité: nová Windows 11 jsou vlastně v jádru stále Windows 10, jen s takovými úpravami, že se v Microsoftu po letech rozhodli dát jim i nový název. Na principech, které Windows 10 v roce 2015 přinesly, se vlastně nic nemění, naopak. Potvrzuje se tak podstata systému jako služby. Nově společnost ještě lépe zapracovala svůj vlastní obchod s aplikacemi a Microsoft také nabízí lepší podporu pro hráče počítačových her.

Windows 11
Windows 11

Windows 11 umí nově spouštět plnohodnotné aplikace pro operační systém Android, ty najde uživatel přímo v Microsoft Storu, a to díky tomu, že ten je pro změnu propojen s obchodem Amazonu, který je jedním z alternativních poskytovatelů aplikací pro Android.

Jinak dostala nová verze Windows především přepracované uživatelské prostředí a novou grafiku. Nečekejme radikální změny, uživatelé se nebudou muset učit nic nového, systém však vizuálně omládl a má některé nové funkce. Po stránce vzhledu se Windows 11 blíží konkurentům, jako jsou macOS X od Applu nebo Chrome OS od Googlu: do grafiky základních prvků systému se vrací více barev, základní vzhled je oblejší, ale přitom nadále sází na ploché provedení prvků jako ikony, tlačítka a další.

Kontroverzním krokem může být přesunutí tlačítka start doprostřed spodní lišty systému. Uživatelé jsou roky zvyklí na něco jiného, nicméně to ukazuje trochu na změnu filozofie: Microsoft předpokládá, že uživatelé používají k vyvolání nabídky Start k tomu určené tlačítko na klávesnici, anebo naopak dotykový displej – pak je tlačítko uprostřed asi logičtější volba. 

Myší nebo touchpadem se ale uživatel vždy lépe trefí do rohu, a proto půjde nabídku přesunout i na její tradiční umístění. Právě dotykovému ovládání byly nové Windows 11 výrazně přizpůsobeny, plynulý by také měl být přechod z různých režimů používání. To se hodí třeba pro kombinovaná zařízení typu 2 v 1, přístroje s více displeji nebo pro připojení externích monitorů.

Systém disponuje novým způsobem práce s uspořádáním aplikací – uživatel si může nově zvolit své oblíbené rozložení z jednoduché nabídky, Windows si také budou pamatovat rozložení pro různé případy, třeba pro situaci s připojeným dalším monitorem. Zajímavostí v ovládání jsou takzvané Snap Groups. Je to vlastně celá sestava aplikací a jejich rozložení, které uživatel používá pro některou konkrétní činnost – tato sestava se uloží do spodní lišty a lze ji kdykoli vyvolat a pokračovat v dané práci.

Mění se i samotné menu Start. To je nyní přehlednější, úplně pryč jsou dlaždice, které kdysi Microsoft zavedl u Windows 8 a mobilních Windows Phone. Uživatel si sem může připnout aplikace jako na samotnou plochu plus tu budou odkazy na nejpoužívanější funkce, poslední dokumenty a podobně. Hlouběji v systému zůstávají některá menu v podstatě ve starém schématu, takže rozhodně nemůžeme mluvit o kompletní revoluci v uživatelském prostředí. Windows ale dávají větší důraz na možnost ovládání různými způsoby, třeba hlasem, perem a podobně.

Novinkou je integrace Microsoft Teams a lepší propojení s cloudem, které má především usnadnit práci s dokumenty na vícero zařízeních. Microsoft také slibuje, že zapracoval na optimalizaci systému. Třeba aktualizace jsou z hlediska datového objemu o 40 procent menší a instalují se kompletně na pozadí, Windows 11 mají také uživatelům ušetřit něco energie z baterie jejich zařízení.

V průběhu představení Microsoft neoznámil dostupnost ani obchodní model nového systému. Firma ale prostřednictvím sociálních sítí oznámila, že Windows 11 budou od příštího týdne dostupná pro účastníky programu Windows Insiders, finální verze pro uživatele přijde až později v průběhu roku – Microsoft to má stihnout do Vánoc. Pro uživatele dosavadních verzí Windows, zejména tedy Windows 10, pak bude aktualizace na nový systém opět zdarma.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!