Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Microsoft uklidňuje zklamané fanoušky. Malovat ve Windows budeme dál

Ekonomika

  17:20
Podobně jako karetní hra Pasiáns je i Malování od Microsoftu nesmrtelné. A ani po 32 letech se navzdory „poplašným“ zprávám do digitálního důchodu nechystá. Populární program, který se pro mnoho začínajících uživatelů Windows stal jednou ze vstupních bran do světa počítačů, bude žít dál. Jen se přestěhuje.

Microsoft své Malování stále miluje. foto: Microsoft

Redmondský softwarový gigant na svém blogu v úterý upřesnil, že grafický program sice zmizí z Windows, ale bude i nadále k dispozici ke stažení. Pokud se nedokážete s Malováním rozloučit, najdete jej zdarma ve Windows Storu, podobně jako řadu dalších aplikací, které sem Microsoft přesunul poté, co je vyřadil ze základní výbavy svého operačního systému.

Místo Paint budeme používat Paint 3D

Ani tak ale nezůstanou Windows bez základního grafického nástroje. Nahradí jej aplikace Paint 3D, kterou bude výrobce nadále rozvíjet. Kromě jiného se tak dočká i mnoha populárních funkcí, které si fanoušci oblíbili v klasickém Malování. Paint 3D byl představen loni a jak už jeho název napovídá, nabízí navíc například základní práci s trojrozměrnými objekty.

Původní verze se už ale zřejmě žádných nových funkcí nedočká. Na rozdíl od mnoha jiných programů ale na smetišti digitálních dějin jen tak neskončí. Legendu je totiž těžké zabít, jak dokládá prvotní záplava nostalgických komentářů od uživatelů Windows. Neexistuje totiž snad člověk, který by v Malování nikdy nic nenakreslil.

Malování je starší než Windows

Už proto, že Paint, dříve známý také jako Paintbrush, byl součástí Windows od verze 1.0. Původně přitom šlo o licencovaný program společnosti ZSoft Corporation, který se jmenoval PC Paintbrush. Editor se zrodil už v roce 1984 a nejprve byl určen pro starší operační systém MS-DOS.

Malování nechybělo v žádných Windows od roku 1985 a i když po většinu tohoto času co do funkcí značně zaostávalo za konkurencí, postupně si program osvojil i některé pokročilejší nástroje. Jeho schopnosti ale nebyly určitě tím hlavním důvodem, proč se program těšil takové popularitě. Posledního velké aktualizace se ostatně dočkal s Windows 7.

Skutečně tak přesun Malování z Windows do Windows Storu pocítí hlavně zaměstnanci, kteří používají firemní počítače. Jejich správci totiž obvykle neumožňují, aby si uživatel sám nainstaloval libovolný software. A tuto „povinnou“ aplikaci tak už v práci v budoucnu najít nemusíte.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!