Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové IT systémy Pentagonu budou stát víc než dostavba Dukovan. Tendr vyhrál Microsoft

Ekonomika

  17:56
WASHINGTON/PRAHA - Společnost Microsoft vysoutěžila s americkým ministerstvem obrany lukrativní kontrakt na deset miliard dolarů (asi 230 miliard korun). Společnost má pro Pentagon zajistit vybudování cloudových služeb.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Flickr.com

Podle serveru Politico byla tato zakázka Microsoftu v pátek přiklepnuta, přestože americký prezident Donald Trump a některé členové Kongresu upozorňovali, že je soutěž „ušitá“ ve prospěch konkurenčního Amazonu.

,Zveřejníme intimní fotky s milenkou’. Nejbohatší muž světa Bezos obvinil bulvár z vydírání

Microsoft získal desetiletý kontrakt na takzvaný systém s označením JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure – Společná podniková obranná infrastruktura). IT gigant má ministerstvu nahradit zastarávající počítače, nabídnout centralizované uložiště dat a vybudovat systém výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci. Armáda si od toho slibuje lepší využívání a sdílení dat při bojích přímo v terénu.

Hodnota kontraktu (asi 230 miliard), který IT společnost získala, by například bez problémů pokryla dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Trump už v červenci oznámil, že zvažuje do výběrového procesu zasáhnout z důvodu stížností jeho účastníků - včetně Microsoftu a firem IBM a Oracle. Dodejme, že se prezident zároveň dvakrát nemusí s nejbohatším mužem planety a zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem. Trump ho dlouhodobě obviňuje z toho, že na něj prostředníctvím svého listu Washington Post podniká mediální útoky.

Po oznámení vítězství Microsoftu největší internetový obchod světa zatím neoznámil, zda bude proti rozhodnutí podávat rozpor.

Autor: