Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Miliardář Křetínský jedná o koupi podílu ve francouzském deníku Le Monde

Daniel Křetinský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetinský | foto: MAFRA - Michal Šula

PAŘÍŽ Český miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským finančníkem o koupi podílu ve francouzském deníku Le Monde. List to ve středu uvedl na svém webu. Matthieu Pigasse novinám potvrdil, že s Čechem vede exkluzivní jednání o prodeji menšinového podílu ve svém holdingu, jehož prostřednictvím vlastní spolu s Xavierem Nielem kontrolní podíl v tradičním francouzském listu.

Holding Le Nouveau Monde vytvořený za účelem držení podílu v deníku Le Monde je jeho většinovým akcionářem.

Pigasse nyní jedná s Křetínským o prodeji 40 až 49 procent akcií společnosti. Kontrolu nad ní si podle svého vyjádření pro list hodlá uchovat i nadále.

Le Monde uvádí, že oficiální český zdroj mu v úterý potvrdil Křetínského záměr „koupit Le Monde“. Šlo by tak o další akvizici významného francouzského tištěného média ze strany tohoto českého investora.

Prostřednictvím své společnosti Czech Media Invest (CMI) koupil letos Křetínský už francouzský týdeník Marianne a podíl v mediální skupině Lagardere Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Daniel křetínský

 • V oblasti médií Křetínský realizuje své aktivity prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest (CMI). Křetínský má v CMI podíl 50 procent, dalšími spolumajiteli jsou podnikatelé Patrik Tkáč se 40 procenty a Roman Korbačka s deseti procenty. Společnost CNC koupili koncem roku 2013 od německo-švýcarské společnosti Ringier Axel Springer AG.
 • CNC je podle internetových stránek nejsilnějším mediálním domem v ČR, který oslovuje téměř 3,7 milionu čtenářů tisku a téměř sedm milionů návštěvníků internetu. K hlavním titulům patří deníky Blesk, Aha! a Sport, časopisy Reflex, Blesk pro ženy, Svět motorů nebo AutoTip, a také webové tituly (například zpravodajský portál Info.cz). Společnost vlastní i dvě tiskárny, v Praze a v Ostravě.
 • CNC loni zvýšila zisk o 108 milionů na 127 milionů korun. Výnosy vzrostly o 3,5 procenta na 1,948 miliardy korun. Vedle CNC patří do holdingu CMI také společnost CN Invest vydávající například ekonomický deník E15, časopisy Maminka, Betynka a F.O.O.D.
 • Letos v červenci CMI dokončila nákup rozhlasových stanic francouzské skupiny Lagardére v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Mezi rádia koupená CMI patří třeba Frekvence 1 a Evropa 2, které jsou jedněmi z nejposlouchanějších stanic v Česku. CMI už letos koupila také francouzský týdeník Marianne a podíl ve skupině Lagard?re Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.
 • Křetínský prostřednictvím CMI drží rovněž podíly (spolu s PPF, Tkáčem a investiční skupinou Rockaway Capital) v gigantu internetového obchodu Mall Group (patří pod něj Mall.cz, CZC.cz, Košík.cz nebo Proděti), který působí v sedmi zemích. Mall Group tento měsíc spustila i vlastní televizní kanál Mall.tv.
 • Křetínský je znám hlavně jako většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který je přední středoevropskou energetickou skupinou. Holding je klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po firmě ČEZ) a jednou z největších těžebních firem v Německu.
 • EPH ovládá přes 50 těžebních a energetických firem. Vlastní a provozuje zařízení v Česku (Elektrárny Opatovice, United Energy či Pražská teplárenská), na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii a Maďarsku. Společnosti spjaté s EPH zaměstnávají téměř 25.000 lidí. EPH loni vzrostl meziročně čistý zisk o 9,6 procenta na 22,5 miliardy korun, konsolidované tržby stouply na 153,9 miliardy korun.
 • Křetínský je kromě EPH i spoluvlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře, automobilovém průmyslu (výrobce autobusů SOR) a odpadovém hospodářství (AVE holding).
 • Společnosti EP Industries a Mall.cz se letos staly novými hlavními sponzory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
 • Křetínský spolu s Tkáčem vlastní společnost EP Global Commerce (EPGC). Ta koncem srpna oznámila, že vstupuje do německé firmy Metro AG, která v Česku vlastní velkoobchody Makro. Koncem září EPCG II uvedla, že svůj podíl v Metru AG navýšila na 10,9 procenta.
 • Křetínský, který je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun, je také spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...