Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Miliardář Krúpa vycouval z tahanice o obří nádrže s českou naftou

Evropa

  14:00
KRAILLING - Dravý slovenský investor Pavol Krúpa si ještě před měsícem brousil zuby na získání rozlehlého areálu v německém Kraillingu, v němž se mimo jiné nachází nafta českého státu za miliardu. O sklad zkrachovalé firmy Viktoriagruppe ale podle zjištění serveru Lidovky.cz ztratil zájem.

Slovenský miliardář Pavol Krúpa. foto:  František Vlček, MAFRA

Krúpova skupina Arca Capital v poslední době kroužila mimo jiné kolem těžební společnosti OKD či stranického dluh ČSSD vůči advokátu Zdeňku Altnerovi.

Na začátku června firma pro Mf Dnes přiznala, že se zajímá i o sklad firmy Viktoriagruppe v Kraillingu u Mnichova, která v něm od roku 2010 ochraňovala část nouzových zásob nafty českého státu. Pak se ale dostala do finančních potíží a v prosinci 2014 se sama poslala do insolvence. Česku nyní dluží na daních a dalších poplatcích okolo 600 milionů korun.

Nafta uvězněná v Německu je (téměř) v pořádku. Češi směli do nádrží

O prodeji největšího skladu firmy – který se nachází v atraktivní lokalitě jen pár kilometrů od Mnichova – rozhodne insolvenční správce firmy Viktoriagruppe zřejmě v nejbližších týdnech. Podnikatel Pavol Krúpa však nabídku nakonec nepodá.

„Vzhledem k ekologickým zátěžím a celkovému stavu projektu jsme vyhodnotili, že nabídka pro nás není zajímavá,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí skupiny Arca Capital Barbora Hanáková.

Seznam zájemců se tedy zúžil. Je jasné, že vítězný uchazeč se bude muset dohodnout se zástupci českého státu na odvozu zhruba 80 milionů litrů české nafty za zhruba 1,2 miliardy korun. Palivo nejprve insolvenční správce zadržoval a odmítl uznat jeho plné vlastnictví českému státu.

Letos v únoru však povolil naftu odvézt, ale s tím, že neuznal vlastnická práva České republiky a vyhradil si možnost se o palivo v budoucnu soudit.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

Nabídku na Krailling podala v minulosti mimo jiné slovenská finanční skupina Slavia Capital či radnice městečka Krailling. Zajímala se o něj i moravská společnost Fau, jejíž manažer Vojtěch Csabi figuruje zároveň ve firmě Fuel terminal CT, která letos na jaře koupila menší z palivových areálů Viktoriagruppe – sklad v Chlumci nad Cidlinou.

Zájemci však nyní nechtějí situaci před prodejem příliš komentovat. Stejně tak konkursní správce Mirko Möllen. „Momentálně nemám žádné nové informace,“ opáčil Möllen na konkrétní otázky.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

 • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
 • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
 • Kvůli finančním problémům firmy na podzim 2014 odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
 • Firma se v prosinci 2014 sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
 • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
 • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
 • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
 • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
 • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
 • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
 • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.
 • Letos na jaře insolvenční správce prodal za zhruba 5 milionů eur jeden ze dvou skladů Viktoriagruppe - areál v Chlumci nad Cidlinou.
 • Z něj už SSHR českou naftu odvezla na podzim roku 2014.
Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...