Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardáři cítí kořist, krouží kolem OKD. Nabízejí půjčku

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Nabízíme peníze pro OKD, vzkazují vládě společnosti Metalimex a Carbounion Bohemia, za nimiž stojí miliardáři Petr Paukner a Petr Otava. Píší to v dopise, který zaslali vládě minulý týden, konkrétně na ministerstvo průmyslu a obchodu. Připraveny prý mají až dvě miliardy korun. Má to ale háček. Chtějí záruky státu v podobě zapojení státního podniku Diamo.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Konkrétně navrhují, aby Diamo odebíralo od OKD každý měsíc veškerou produkci uhlí, které by pak za tržní cenu přeprodalo právě Metalimexu a Carbounionu. Ty by jej pak prodali koncovým odběratelům.

Policie prověřuje finanční operace v OKD. Zajímají je stovky milionů

“V OKD se nic nezměnilo. Nemůžeme jí půjčit přímo,” říká miliardář Petr Paukner. Ve vládě zatím ohledně návrhu mnoho nadšení nepanuje. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) byl koncem týdne v Bělorusku a vzkázal, že si zatím neudělal názor. Vyloženě proti zapojení Diama je ministerstvo financí. Ministři budou o vzkazu dvou miliardářů jednat již dnes.

OKD peníze nutně potřebuje. Společnosti dochází hotovost a hrozí přerušení těžby a následné propouštění. Již minulý týden vedení firmy oslovilo podnikatele a banky s žádostí o provozní úvěr. Do krachující společnosti se ale takřka nikomu investovat nechce.