Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardáři rozbijí energetický holding

Ekonomika

  7:40
PRAHA - Energetický a průmyslový holding, za kterým stojí silné finanční skupiny PPF a J&T, se definitivně rozdělí. Podle zjištění LN vyčlení své majetkové účasti v průmyslových podnicích do samostatné firmy.

Ilustrační foto foto: CERN

Transakce proběhne v následujících měsících formou rozdělení holdingu, z kterého se odštěpí nová firma EP Industry. Poměr sil mezi akcionáři zůstane zachován.

Ve zmenšeném holdingu i v nové firmě EP Industry bude nadále vlastnit 40 procent akcií skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, dalších 40 procent bude kontrolovat skupina J&T slovenských magnátů Patrika Tkáče a Ivana Jakaboviče. Zbylých 20 procent akcií je v držení generálního ředitele holdingu Daniela Křetínského.

ČTĚTE TAKÉ


Mluvčí holdingu Martin Maňák potvrdil, že skupina se rozdělí na dvě části. Oficiální oznámení holding vydá v nejbližších dnech.

Zaměření na energetiku
Vlastní kapitál akcionářů Energetického a průmyslového holdingu na počátku roku dosahoval téměř 12 miliard korun. Z této částky bude 4,8 miliardy převedeno do EP Industry. Větší díl majetku tedy zůstane ve zmenšeném holdingu. Ten se do budoucna zaměří výhradně na energetiku.

Do průmyslové divize akcionáři převedou například druhého největšího výrobce autobusů v Česku SOR Libchavy, podnik Elektrizace železnic Praha, skupinu strojírenských firem vzniklých z bývalé ČKD Blansko a Slovenské energetické strojárne, jež vyrábí kotle pro elektrárny a teplárny. Součástí EP Industry bude také několik českých podniků zabývajících se údržbou a výstavbou elektrických vedení.

Původní myšlenku existence jediného holdingu opustili akcionáři již dříve. Energetický a průmyslový holding vznikl v srpnu 2009, ale již na počátku letošního roku jeho manažeři informovali o převodu energetických společností do dceřiného "subholdingu" EP Energy.

Zahraniční investoři
Čistě energetický subholding má být atraktivní i pro další investory. "Máme v plánu financovat naše operace prostřednictvím mezinárodních dluhopisů. Osobně bych za nejpravděpodobnější termín považoval polovinu roku 2012," uvedl v lednu pro LN šéf holdingu Daniel Křetínský.

Akcionáři zatím rozvíjejí hlavně energetickou divizi holdingu. Důkazem může být nedávná dohoda se skupinou ČEZ, podle níž holding dokoupí druhou polovinu akcií německé těžební společnosti MIBRAG. A jak v červnu uvedly slovenské Hospodárske noviny, holding vyjednává o kapitálovém vstupu do největšího tamního plynárenského podniku SPP.

Již loni se Energetický a průmyslový holding neúspěšně ucházel o převzetí polských energetických skupin Enea a Energa a německých elektráren STEAG. Ani v jednom případě však nakonec neuspěl.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat