Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardy nestačí. Půjčte nám víc, žádá Řecko

Ekonomika

  10:46aktualizováno  15:37
BRUSEL - Eurozóna se chystá Řecku nejspíš poskytnout další peníze. Země potřebuje příští rok sehnat dalších až 30 miliard eur (zhruba 720 miliard korun) na financování státního dluhu.

Řecká krize foto: Shutterstock

Píše o tom dnes deník Financial Times. Země eurozóny s výjimkou Slovenska již Řecku půjčily 110 miliard eur (zhruba 2,6 bilionu korun), tato částka ale na pokrytí řeckých potřeb stačit nebude.

S&P snížila rating hlouběji do spekulativního pásma

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrové hodnocení Řecka ještě hlouběji do spekulativního pásma. S&P se v
dnešní zprávě odvolala na rizika, že si země bude muset vyjednat
prodloužení splátkového kalendáře svých dluhů.

Agentura snížila známku dlouhodobých obligací Řecka o dva stupně na B z BB- s negativním důsledkem na další snahu zlepšit veřejné finance. Krátkodobý rating S&P snížila na známku C z dosavadní B.
S&P dodala, že věřitelé Řecka v eurozóně pravděpodobně období splátek záchranných úvěrů zemi prodlouží.

Řecko tak poprvé oficiálně připustilo, že hledá alternativní způsob, jak řešit svou tíživou ekonomickou situaci. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu o víkendu informoval o tom, že Atény zkoumají, jak by mohl záchranný fond eurozóny (ESFS) koupit jejich dluh v případě, že by nebyly příští rok schopny si opět půjčovat na dluhopisových trzích.

"Musíme dokončit plány financování z EFSF na roky 2012 a 2013. Trhy nám totiž stále nevěří," sdělil Papakonstantinu.

Řecko bude příští rok potřebovat až 30 miliard eur na splátky svého dluhu, které nedokáže pokrýt pomocí loňské půjčky ve výši 110 miliard eur od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Vystoupení z eurozóny
Výrok Papakonstantinua přišel ve chvíli dalšího kola spekulací o řeckém osudu. To v pátek odstartovala zpráva německého týdeníku Der Spiegel o tom, že by Řecko mohlo vystoupit z eurozóny.

Čtěte taklé:


Atény prý tento krok a návrat ke drachmě zvažují coby nejradikálnější řešení svých dluhových potíží. Řecká vláda ale tyto informace rázně popřela. Premiér Papandreu dokonce prohlásil, že ostatní země mají "nechat Řecko na pokoji, aby si své problémy v klidu vyřešilo samo".

Pokud by Řecko skutečně eurozónu opustilo, jeho zadlužení by podle analytiků vzrostlo do neudržitelné výše a stát by okamžitě zbankrotoval. Lidé by navíc bezprostředně poté vybrali peníze ze svých účtů v řeckých bankách, které by pak šly také ke dnu. Podle některých hlasů by však s novou slabou měnou Řecko mnohem snáze získalo zpět svou konkurenceschopnost.

Myšlenku, že by Řecko mohlo opustit eurozónu, odmítli i ministři financí Francie, Německa, Itálie a Španělska, kteří se společně s Papakonstantinuem v pátek sešli na schůzce v Lucemburku.

Spolu s nimi se jednání zúčastnil i lucemburský premiér a předseda eurozóny Jean-Claude Juncker, prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet a eurokomisař Olli Rehn.

Podle řeckého ministra financí se diskutovalo hlavně o hospodářském vývoji jeho země. Jednání se týkala i dalšího prodloužení doby splácení řecké záchranné půjčky od EU a MMF.

Škrtat se moc nechce
Němečtí politici ale poukázali na to, že Řecko je čím dál méně ochotné ve svém rozpočtu ještě škrtat a podmínili jakékoliv další úlevy ještě tvrdšími reformami.

Odborníci se shodují, že by nový plán na záchranu Řecka mohl zahrnovat zmírnění rozpočtového cíle a podmínek záchranného úvěru a mírnou restrukturalizaci dluhu ve vlastnictví soukromých investorů.

Tento krok by navíc mohl vydláždit cestu k restrukturalizaci dluhu i irské vládě. List The Irish Mail citoval nejmenovaného ministra irského kabinetu, podle kterého Dublin očekává restrukturalizaci svého dluhu do tří let.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat