Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Milionářské dani v Argentině legendární Maradona unikl. Jeho dědicové už ne

Argentinská fotbalová legenda Diego Maradona na fotografii z roku 1987 foto: ČTK

Nad argentinskými milionáři se vznáší temný mrak. Tím je zvláštní covidová daň z majetku, která má čítat nejméně 3,5 procenta z majetku doma a 5,25 procenta z toho v zahraničí. Nová daň, jak napsal server BBC, se má týkat lidí s majetkem přes 200 milionů pesos (skoro 54 milionů korun). Postihne i dědice nedávno zesnulé fotbalové hvězdy Diega Maradony.
  20:48

Kolik se podaří z milionářské daně alias konfiskace, jak o ní hovoří tamní opozice, vytěžit? Středolevý prezident Alberto Fernández má jasno: daň přinese státu dodatečných 300 miliard pesos. 

Diego Maradona a Mike Tyson v roce 2008.
Argentinská fotbalová legenda Diego Maradona

První pětina půjde do zdravotnictví, druhá na podporu malých a středních podniků, dalších 20 procent na školné, 15 procent na sociální dávky a zbylá čtvrtina na zajištění dodávek plynu.

Zemřela fotbalová legenda. Diego Maradona v 60 letech dostal infarkt

Nabízí se však jiná otázka: bude z čeho rozdělovat? Nerozutečou se argentinští miliardáři? Podobný nápad nedávno měla socialistická vláda ve Francii. Prezident François Hollande prosadil nápad uvalit 75procentní daň na ty, kdo vydělávají více než milion eur (tehdy asi 28 milionů korun) ročně. Tedy typicky na majitele značek jako Louis Vuitton, Dior, ale i třeba fotbalové hráče.

Argentina si přisvojila kus území velký jako tři Francie. Prezident si nárokuje i britské ostrovy

A jak to dopadlo? Světová média vyčíslila, že od září 2012 do konce ledna 2015, kdy speciální daň platila, z ní francouzská pokladna získala pouze půl miliardy eur. Zato jí utekly miliardy zahraničních investic a tisíce majetných zemi opustily a přesunuly své daňové sídlo i bydliště jinam. Včetně slavného herce Gérarda Depardieua, který v roce 2013, kdy mu ruský prezident Vladimir Putin osobně blahopřál k přijetí ruského občanství, udělal své domovině pěkně negativní reklamu.

Pokud jde o Argentinu – jak by se bývala k nové dani postavila nedávno zesnulá fotbalová superstar Maradona? To se už nedozvíme. Případné rozhodování bude na dědicích, kteří čekají na rozdělení majetku rozesetého po několika zemích světa. Fotbalistovo jmění, čítající nemovitosti, auta, šperky či firmy, je celkově odhadováno na v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat