Na mincomat lze narazit v obchodech Kaufland či Rewe po celém Německu. Automaty na mince před vchody do supermarketů provozuje soukromý vlastník Coinstar, který si ovšem za směnu počítá nemalou marži.
„Úspěch strojů u zákazníků a bezproblémová spolupráce se společností Coinstar nás motivovaly k rozsáhlému rozšíření partnerství,“ uvedl nedávno Knut Harenkamp z německého Kauflandu.
Automat funguje tak, že po odsouhlasení všech podmínek a potvrzení marže za transakci, se do sběrače nasypou všechny mince najednou nehledě na jejich nominální hodnotu.
Mincomat Coinstar v Německu |
Stroj si všechny mince přetřídí a spočítá, poté se na displeji obrazovky objeví kolik kusů a jaké hodnoty mincomat přijal. Pokud se hromady drobných přimotá jiný cizí peníz, mašina ho bezpečně najde a vrátí dvířky s tím že mince neplatná.
V závěru pak od finální částky odečte marže 9,9 procent a 25 centů za transakci a vytiskne se poukázka s částkou. Tu lze pak uplatnit buď přímo při platbě za nákup u pokladny, nebo si částku nechat vyplatit na přepážce s informacemi pro zákazníky.
Poplatek 9,9 procent nevadí?
I navzdory poplatkům nejen Němci, ale i Češi mincomat hojně využívají. Všude se totiž nedá platit kartou, a tak během pobytu v Německu lze nasbírat hrst malých mincí velmi snadno. Po čase jsou pak jednotlivé centy spíš na obtíž a při placení se jich jen těžko zbavuje.
U jednoho z automatů v příhraničí lze narazit i na pravidelného návštěvníka, který přinesl velké množství mincí k výměně.
„Přes sezonu si přivydělávám hraním na kytaru v místním zábavním parku a kolemjdoucí mi za hudební vystoupení dávají dobrovolně vždy pár drobných do klobouku,“ odpověděl na dotaz pan Jiří z Hradce Králové s tím, že se mu po sezoně sešla tři kila drobných.
„V hospodě mi chlapi poradili, abych zkusil tuhle měničku. Je to celkem šikovná věc, takže sem jezdím už pravidelně,“ dodává busker Jiří.