„Nicméně se nebráníme diskusi ohledně konkrétní podoby parametrů mezinárodního zdaňování. Nadále platí, že současný návrh ze strany USA je pouze pracovním materiálem ve velmi hrubých rysech a předpokládáme, že v nejbližší době proběhnou na toto téma další jednání a diskuse. Pro širokou mezinárodní dohodu bude nezbytné najít přijatelný kompromis na globální úrovni,“ sdělilo české ministerstvo financí.
Úřad doplnil, že Česká republika dlouhodobě preferuje na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) reformu mezinárodního zdaňování především v kontextu rozvoje digitální ekonomiky a podporuje aktivity, které cílí na boj proti daňovým únikům a potírání škodlivých daňových praktik.
„Já osobně nemám proti návrhu Spojených států nic,“ řekl německý ministr Olaf Scholz. „Jestliže to bude výsledek jednání, budeme i my souhlasit,“ doplnil ho francouzský ministr Bruno Le Maire.
Yellenová tento měsíc řekla, že o problematice jedná s představiteli skupiny velkých ekonomik G20. A přitom navrhla, aby minimální globální daň ze zisku firem činila 21 procent. Pro nová pravidla, o kterých se nyní jedná mezi členskými zeměmi OECD, se pro nadnárodní firmy uvažovalo o dani 12,5 procenta.
Rakouský protějšek Gernot Blümel řekl, že návrh Washingtonu považuje za konstruktivní. „Tato daňová poctivost se musí především vztahovat i na digitální a analogové podnikatelské modely,“ řekl. Doufá přitom, že dohody se dosáhne rychle. Rakousko má teď firemní daň stanovenou na 25 procent.
Scholz a Le Maire se spolu chtějí bavit rovněž o využití peněz z fondu obnovy. Na něm se Evropská unie dohodla loni ve snaze podpořit své ekonomiky, aby se rychleji zotavily z dopadů pandemie.