Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Minimální firemní daň 21 procent? Návrh ministryně financí USA podporuje Německo i Francie

Ekonomika

  12:23aktualizováno  15:15
Berlín/Paříž - Ministři financí Francie a Německa podporují návrh Spojených států, aby ve světě existovala minimální firemní daň 21 procent. Řekli to v rozhovoru na serveru Zeit Online. Proti návrhu, který představila ministryně financí USA Janet Yellenová, přitom nemá výhrady ani Rakousko. České ministerstvo financí upozornilo, že v případě České republiky by současný návrh Washingtonu mohl znamenat zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob, která je nyní v Česku 19 procent.

Janet Yellenová. foto: Reuters

„Nicméně se nebráníme diskusi ohledně konkrétní podoby parametrů mezinárodního zdaňování. Nadále platí, že současný návrh ze strany USA je pouze pracovním materiálem ve velmi hrubých rysech a předpokládáme, že v nejbližší době proběhnou na toto téma další jednání a diskuse. Pro širokou mezinárodní dohodu bude nezbytné najít přijatelný kompromis na globální úrovni,“ sdělilo české ministerstvo financí.

Úřad doplnil, že Česká republika dlouhodobě preferuje na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) reformu mezinárodního zdaňování především v kontextu rozvoje digitální ekonomiky a podporuje aktivity, které cílí na boj proti daňovým únikům a potírání škodlivých daňových praktik.

„Já osobně nemám proti návrhu Spojených států nic,“ řekl německý ministr Olaf Scholz. „Jestliže to bude výsledek jednání, budeme i my souhlasit,“ doplnil ho francouzský ministr Bruno Le Maire.

Yellenová tento měsíc řekla, že o problematice jedná s představiteli skupiny velkých ekonomik G20. A přitom navrhla, aby minimální globální daň ze zisku firem činila 21 procent. Pro nová pravidla, o kterých se nyní jedná mezi členskými zeměmi OECD, se pro nadnárodní firmy uvažovalo o dani 12,5 procenta.

Rakouský protějšek Gernot Blümel řekl, že návrh Washingtonu považuje za konstruktivní. „Tato daňová poctivost se musí především vztahovat i na digitální a analogové podnikatelské modely,“ řekl. Doufá přitom, že dohody se dosáhne rychle. Rakousko má teď firemní daň stanovenou na 25 procent.

Scholz a Le Maire se spolu chtějí bavit rovněž o využití peněz z fondu obnovy. Na něm se Evropská unie dohodla loni ve snaze podpořit své ekonomiky, aby se rychleji zotavily z dopadů pandemie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!