Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ministerstvo obrany letos kvůli koronaviru nenakoupí letadla. Chce uspořit až 2,9 miliardy korun

Ministr obrany Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Metnar. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Praha Rozpočet ministerstva obrany se letos kvůli úsporám spojeným s bojem proti novému typu koronaviru sníží o 2,9 miliardy korun. Obrana měla letos hospodařit se 75,5 miliardy korun. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jde o maximální možnou podporu státu ze strany ministerstva. Úspory se nemají týkat klíčových vyzbrojovacích projektů. Odsunut bude třeba nákup malého letadla či splátky za letadla CASA. ČTK to v úterý sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministerstvo chce také peníze vzít z mandatorních výdajů z takzvaných neobsazených míst. Pokud by to nestačilo, zvažuje i nižší nábor vojáků.

Metnar podle svého mluvčího chápe stávající mimořádnou situaci a ministerstvo je připraveno se spolupodílet na řešení následků boje s koronavirem. Po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jeho úřad určil zdroje, kde by mohl ušetřit a podpořit z nich státní rozpočet při financování vzniklých ztrát.

„V součtu jsme z našeho rozpočtu připraveni uvolnit 2,9 miliardy korun. Vnímám to jako maximální možnou podporu státu za kritické situace,“ uvedl ministr. „Restrikce se nesmí dotknout klíčových vyzbrojovacích projektů. Modernizace armády musí pokračovat. Rozhodli jsme se však posunout v čase některé akce s nižší prioritou,“ dodal Metnar.

Na plánovaných investičních výdajích chce obrana uspořit dvě miliardy korun. Odsunut tak bude nákup malého dopravního letadla pro přepravu ústavních činitelů, za který ministerstvo plánovalo zaplatit 831 milionů korun. Odloženy také budou zálohové platby za dva nové letouny CASA ve výši 700 milionů korun. Vyčleněna bude kurzová úspora za letošní splátku letounů Jas-39 Gripen ve výši 254 milionů korun. „Zbytek částky tvoří vnitřní rezervy, které byly určeny na případné meziroční navýšení cen u investičních akcí do nemovitého a movitého majetku,“ uvedl Pejšek.

Třetinu z téměř tří miliard chce ministerstvo ušetřit na mandatorních výdajích. Uvolní se finanční prostředky na neobsazená místa. „Pokud by to nestačilo, mohlo by jako další krok mimořádně dojít ke zvolnění tempa letošního náboru nových vojáků,“ dodal mluvčí. Uvedl, že rozpočtová opatření Metnar připravil s vedením české armády tak, aby neomezila „její akceschopnost a bojeschopnost“.

Rozpočet ministerstva obrany každoročně stoupá, protože se Česko snaží splnit svůj spojenecký slib v rámci NATO. Podle něj by mělo vydávat na svou obranu do roku 2024 dvě procenta svého HDP, v současnosti je to asi 1,3 procenta. Vedení armády poukazuje na dlouhodobou podfinancovanost vojska, které používá i desítky let starou techniku a vybavení. Potřebuje tak investice v řádu desítek až stovek miliard korun. Snaží se také doplnit své početní stavy, každoročně přijímá kolem 2000 nových vojáků.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?