Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo v kompenzačním programu COVID gastro přijalo žádosti za víc než 3 miliardy, většinu schválilo

Ekonomika

  17:43
Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v programu COVID gastro uzavřené provozovny přijalo 20 572 žádostí za 3,3 miliardy korun. O dotaci za nucené uzavření nebo omezení provozu kvůli pandemii mohli podnikatelé žádat do pondělí. Z přijatých žádostí jich úřad k úterý schválil 90 procent za zhruba tři miliardy Kč.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Martin Veselý, MAFRA

Úředníci hodnotí dalších asi 1500 žádostí za 256,2 milionu korun, zhruba 500 žádostí v objemu 84 milionů korun je vráceno k dopracování. Zamítnuta nebyla dosud žádná žádost. Na dotaz to uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

U programu COVID gastro přibývají žádosti po stovkách, na úřadě se jich sešlo za necelé tři dny 6200

Příjem žádostí do programu COVID gastro uzavřené provozovny resort spustil 18. ledna. Skončit měl 1. března, ale z důvodu zvýšení finančního limitu z veřejné podpory, který stanovila Evropská komise, MPO příjem prodloužilo do 15. března. Místo původních 800 000 eur (asi 21 mil. Kč) může jeden žadatel čerpat pomoc až 1,8 milionu eur (asi 47,1 mil. Kč).

Podporu z COVID gastro uzavřené provozovny mohli získat podnikatelé, kterým vláda protiepidemickými opatřeními zakázala nebo omezila činnost a tržby jim v posledním čtvrtletí loňského roku klesly meziročně alespoň o 30 procent. Na pomoc vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun, MPO ale může v případě potřeby finanční prostředky zvýšit.

‚Vláda nás pohřbívá za živa.‘ Firmy napojené na gastronomii uspořádaly protestní jízdu dodávek

Dotace z programu činí 400 korun na zaměstnance či spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za každý den uzavření. Každému provozu bude započítáno tolik dní, kolik musel mít zavřeno, a to v období od loňského 9. října do letošního 10. ledna.

Pomoc MPO proplácí na náklady a výdaje na provoz a udržení podnikání, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, leasing, odpisy, daně a poplatky či splátky úvěrů vzniklé od 1. února loňského roku do letošního 10. ledna.

Resort program upravil, rozšířil a pod názvem COVID 2021 bude jedním ze čtyř dotačních titulů, které by měly fungovat i v dalším období. Příspěvek na zaměstnance bude nově 500 korun, minimálně ale podnikatelé získají 1500 korun denně. Platit bude zpětně od 11. ledna. Žádat o dotaci budou moci všechny provozy, které za leden a únor zaznamenaly propad alespoň 50 procent. Srovnávacím obdobím budou první dva měsíce loňského, nebo předloňského roku. Firmy si budou moci vybrat, co je pro ně výhodnější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!