Stanjurova otočka: zvyšování daně z nemovitosti už není tabu. Doplatí to nájemníci, zní od kritiků

Premium

Zbyněk Stanjura | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česko má v rámci EU jednu z nejnižších sazeb daně z nemovitostí. Výnos státu z ní je kvůli administrativním nákladům na její výběr dokonce záporný. Koalice proto diskutuje o možnosti zvýšení daně pro majitele domů, bytů, chalup i pozemků.

„Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný,“ napsal na sociální síti Facebook v srpnu 2021 předseda poslaneckého klubu tehdy opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Jednalo by se prý o trest za to, že si občan pořídil vlastní bydlení. A současně upozornil, že by se vyšší zdanění promítlo do ceny nájmů a doplatili by na to nájemníci.

Dnes v roli ministra financí státu, loni obtěžkaného schodkem přes 360 miliard korun, to vidí trochu jinak. Rizika dopadu na nájemníky však zůstávají.

Tento článek je součástí iDNES Premium

Mimořádná nabídka

  • Expertní testy, které vám reálně ušetří peníze
  • Hloubkové analýzy a kompletní archiv
  • Čtení všech článků bez omezení

První měsíc za 19 Kč

Předplatit
Vstoupit do diskuse (117 příspěvků)

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.