Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ministr Ťok se setká se starostkou Prackovic. Budou řešit problémy se stavbou D8

Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabezpečovací práce na svahu nad Prackovicemi. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) se v pondělí setká v Prackovicích na Litoměřicku se starostkou obce Andreou Svobodovou Křešovou (SNK). Měli by jednat o způsobu financování oprav a rekonstrukcí silniční infrastruktury v obci v souvislosti s chystaným otevřením nového úseku dálnice D8, která vede nad Prackovicemi.

Stavbu chybějícího úseku D8 provázejí problémy, na estakádě u Prackovic museli stavbaři před několika týdny rozebrat kvůli propadu podpěry mostu část už dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc metrů krychlových náspu.

Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold v neděli ČTK řekl, že Ťok jede potvrdit výsledky několika jednání, které již měla starostka města se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňkem Hořelicou. Ministerstvo Prackovicím nabídlo pomoc s opravami chodníků a místních komunikací.

Pohled na estakádu, díky níž překonává D8 údolí u Dobkoviček. Poblíž se nachází...
U obce Bílinka nedaleko Lovosic doposud dálnice D8 končí. Řidiči mířící směrem...

„Je spousta problémů, které vůbec nejsou zahrnuty do projektu, a stále se dozvídám, že to není součástí zadání. Já jsem ale starostkou 600 obyvatel a musím hájit jejich zájem,“ řekla v neděli ČTK starostka Prackovic na Labem Křešová.

Největším problémem je podle ní odvod vody z dálnice, který při každém dešti působí v obci problémy. „Neměli by to pouštět do obce aniž by se starali, co v té obci dělá, a jak to prochází dál. Navíc každá voda z dálnice prochází našimi kanalizačními systémy a nikdo se nás ani neptal, jestli ty roury jsou na to připravené,“ popsala problém starostka. Obec na to podle ní upozorňuje už od roku 2008.

„Existují asi tři nebo čtyři cesty vody z dálnice do Labe a všechny vedou přes obytné území, a bohužel ty odtoky na to nejsou připraveny,“ uvedla starostka. Voda z dálnice by podle ní měla být směrována přímo do Labe, a nikoli do obce.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že se vláda nemůže zříkat odpovědnosti za to, jaké důsledky bude mít stavba D8 pro Prackovice. „Určitě jsem připraven s paní starostkou (Prackovic) se sejít taky,“ dodal. Chce se kvůli dopadům posledního úseku dálnice D8 na okolní obce setkat i se zástupci ŘSD.

S velkými potížemi se stavbaři potýkali také nad Litochovicemi, kde se v roce 2013 po intenzivních deštích utrhl kus svahu. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať. Nestandardní byl i úsek u Řehlovic. Kvůli velkému stoupání museli stavbaři umístit dálnici do zářezu. Při něm narazili i na hnědé uhlí.

Podle materiálu pro středeční jednání vlády je dvanáctikilometrový úsek dálnice D8 přes České středohoří bezpečný a připraven na otevření naplánované na 17. prosince. Území sesuvu Dobkovičky i Prackovická estakáda budou ale nepřetržitě monitorovány a vláda má dostávat pravidelné informace o vývoji. Dálnici také ještě čekají dílčí práce mezi Bílinkou a Řehlovicemi, nebudou ovšem už bránit běžnému provozu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...