Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr zemědělství Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Szóráda

Ekonomika

  14:33aktualizováno  18:41
Praha - Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Šéf státního podniku podle ministra postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce. Výběrové řízení na nového ředitele nechce Milek zatím vypisovat. V chystané koaliční vládě má ministerstvo zemědělství připadnout ČSSD, podle Milka ale odvolání s politickou situací nesouvisí. Szórád uvedl, že obranná opatření proti kůrovci jsou na hraně možného. Opozice odvolání kritizuje, ekologové by chtěli změnit koncepci podniku.

Šéf státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád. foto: MAFRA – Tomáš Krist

Milek chce jmenovat krizového ředitele podniku Ludvíka Řičáře, který zatím působí v liberecké pobočce Lesů ČR. Statutárním zástupcem podniku bude současný ředitel lesního a vodního hospodářství podniku Tomáš Pospíšil. Ministr to v pátek uvedl na tiskové konferenci.

Výběrové řízení na nového ředitele nechce Milek zatím vypisovat, chce ho nechat na svém nástupci ve vládě s důvěrou Poslanecké sněmovny. „Je třeba udělat vše, co je možné, abychom tuto kalamitu zvládli,“ řekl Milek. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) byl o odvolání Szóráda podle Milka informován.

Ministerstvo dále plánuje svolat v úterý meziresortní skupinu, kde by se měl sejít Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy, vnitra a odborných organizací.

Podle Milka teď není ani dostatek osevního materiálu, aby se české lesy po kůrovcové kalamitě obnovily. Milek uvedl, že Szóráda odvolal, protože příroda nepočká a je třeba dělat rychlé kroky k zamezení kůrovce. 

V pátek odvolaný generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Daniel Szórád  řekl, že mu ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) odvolání zdůvodnil problémem s kůrovcem. Podle Szoráda ale za kůrovcovou kalamitu mohou extrémní výkyvy počasí. Především sucho, které udeřilo i letos na jaře a kůrovec díky teplu mohl začít létat o měsíc dříve než loni. Nasazená obranná opatření proti kůrovci jsou podle Szóráda na hraně toho, co lze zvládnout.

Szórád: Nikdy jsem netvrdil, že jsem nejlepší kandidát

Rozhodnutí ministra o odvolání Szórád respektuje. „Má na toto rozhodnutí právo. Nikdy jsem netvrdil, že jsme ten nejlepší kandidát na světě,“ řekl Szórád.

Szorád po čtyřech letech ve funkci ředitele opouští podnik podle svých slov s čistým svědomím. „Celá řada věcí se podařila. Myslím, že jsem podnik významně posunul směrem dopředu. Pracovní podmínky, které tam lidé mají a procesy které tam běží, jsou na úrovni. Podnik nemá žádné kauzy,“ řekl.

Před jeho nástupcem bude stát například úkol dotažení projektu nového informačního systému, výstavby nového sídla firmy v Hradci Králové či řešení otázky, jak dál v koncepci lesnických zakázek.

O svém dalším profesním působení Szórád zatím jasno nemá. Připomněl, že v okamžitém působení v oboru u případné konkurence mu brání šestiměsíční konkurenční doložka.

Opozice s rozhodnutím nesouhlasí, za chybou podle nich stojí ministerstvo zemědělství

Opozice kritizuje odvolání ředitele státního podniku Lesy ČR Daniela Szóráda, chyba je podle ní hlavně na ministerstvu zemědělství. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) by se měly udělat větší změny než pouze odvolání šéfa firmy. Ministerstvo podle něj poprvé přiznalo, že za kůrovcovou kalamitu nemůže jenom globální změna, ale i lesnická pochybení. Podle ekologů z Hnutí Duha by se měla změnit koncepce podniku.

Podle Holomčíka by neměl ministr v demisi dělat takto razantní kroky. Ministerstvo pak podle něj poprvé přiznalo, že vznikla chyba. „Co dělala dozorčí rada Lesů ČR, co dělali odpovědní lidé na ministerstvu?“ ptá se Holomčík. Chyby je podle něj třeba hledat nejenom u exekutivy, ale i u lidí, kteří měli situaci hlídat. Není podle něj možné udělat ze Szóráda pouze obětního beránka. Náměstkem na ministerstvu pro oblast lesnictví je Patrik Mlynář.

Agrární analytik Petr Havel upozornil na to, že kůrovcová kalamita se postupně připravovala 20 let, odpovědným tak podle něj není pouze Mlynář, ale i předchozí náměstci. Ministerstvo, které odpovídá za stav zákonů, mělo podle něj novelizovat potřebné vyhlášky či zákony, což dříve neudělalo.

Podle poslankyně Veroniky Vrecionová (ODS) je výměna ředitele Lesů ČR pouze populistickým krokem. „Primárním viníkem současného neutěšeného stavu lesních porostů v naší zemi ohrožených plošnou kůrovcovou kalamitou je totiž samo ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku, a které tak stanovuje podmínky hospodaření ve všech lesích na území ČR i v podniku Lesy ČR,“ uvedla Vrecionová.

Vlastníci lesů dostali zákaz těžit dřevo. Musí zpracovat nejdřív dříví z kalamit

Hospodaření ve státních lesích dlouhodobě kritizovali ekologové a v poslední době i vědci sdružení v Platformě pro krajinu, kterou koordinuje Botanický ústav Akademie věd ČR. Prosazuje v lesích zejména postupy blízké přírodě a využití přípravných dřevin na kalamitních holinách. Podle experta na lesy z Hnutí Duha Jaromíra Bláhy se na stavu lesů podepsalo to, že Lesy ČR nemají dost vlastních zaměstnanců a výběrová řízení na těžbu jsou příliš zdlouhavá v době kalamity, kdy je potřeba napadené stromy odstranit co nejdříve. Navzdory tomu, že ekologové vedení Lesů ČR kritizovali, chápou odvolání Szóráda v této situaci spíše jako dílčí krok. Podle Jana Piňose z hnutí musí být změna v čele podniku doprovázená „výraznou změnou politiky ministerstva zemědělství a trendu v hospodaření tohoto státního podniku.“ Jan Příhoda z think-tanku Czech Forest považuje zřízení pozice krizového manažera, kterou ohlásil ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO), za dobré rozhodnutí, kladně hodnotí také obsazení pozice odborníkem Ludvíkem Řičářem.

„Ministr jako zakladatel má plné právo odvolávat ředitele státních podniků, a není důvod samotný krok komentovat. Úplně se ale neztotožňuji s důvody odvolání, protože kůrovcová kalamita je do značné míry sekundárním projevem chřadnutí porostů v důsledku dlouhodobého sucha a podobné problémy jako Lesy ČR mají dnes téměř všichni vlastníci lesů v ČR, ale i v sousedních zemích,“ dodal Příhoda. Podle něj stát, ačkoliv přerozděluje kompenzace za sucho, lesníkům a vlastníkům lesa prakticky nepomohl. „Škody, které mohou vzniknout, mohou mít podstatně větší následky než v zemědělství. Současná kritická situace musí být výzvou pro stát, aby vlastníkům a správcům lesů finančně, ale i úpravou legislativy pomohl, aby se v budoucích letech podařilo kalamitu zastavit,“ uzavřel Příhoda.

Kůrovcová kalamita se zvětšuje, na vině je i sucho

Státní podnik Lesy ČR, který spravuje zhruba polovinu lesů v zemi, je v poslední době kritizován za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě.

Podniku v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva.

Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Je to mimo jiné důsledek sucha v posledních letech. Ministerstvo ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví.

‚Stav lesů je ekologická katastrofa,‘ ozývá se z ministerstva životního prostředí

Kvůli kalamitě se měnila v poslední době i lesnická vyhláška, díky které bude moci stát nově řešit kalamitu podle krizového zákona. Exekutiva při vyhlášení krizového stavu bude mít větší pravomoci. Podle vyhlášky také lesníci nebudou muset prioritně vyhledávat suché, mrtvé stromy, které už kůrovec opustil, budou muset těžit stromy napadené tímto broukem, ze kterých ještě nevylétl .Ministr v demisi by však chtěl aktualizovat i další právní předpisy.

Od roku 2013 Lesy ČR odvádějí do státního rozpočtu část peněz našetřených z minulých zisků. V závěru loňského roku podnik státu odvedl 3,05 miliardy korun. Byl to nejnižší odvod od roku 2013. Za posledních pět let Lesy ČR do státního rozpočtu poslaly 29,37 miliardy korun.

Podnik většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Uniles, firmy Kloboucká lesní, Stora Enso Wood Products Ždírec, Jihozápadní dřevařská, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou.

Szórád byl ředitelem podniku od dubna 2014, kdy ho jmenoval tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dříve působil ve společnosti IKEA Industry. Jeho bratr Luděk je prokuristou v Kloboucké lesní, která se státních tendrů na zpracování dřeva účastní.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat