Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Míří klíčová firma do rukou Kellnerovy O2? Vyloučeno, říká šéf drah

Ekonomika

  6:15
PRAHA - Šéf Českých drah Pavel Krtek vyloučil možný prodej strategické polostátní firmy do rukou společnosti O2. Mobilní operátor se snaží ve firmě ČD Telematika získat menšinový podíl od soukromých firem a jeho zástupci minulý týden naznačili, že můžou s nabídkou oslovit i České dráhy, které drží 59 procent.

Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek foto: ČTK

„ČD Telematika má pro Česko význam kvůli optickým kabelům. Prodej tedy není na pořadu dne, ani být nemůže. To je vyloučeno,“ řekl Pavel Krtek pro Lidovky.cz.

Jde o tichou obchodní bitvu, v níž se zatím zástupci státu a silného operátora přetahují o vliv v ziskové firmě vlastnící důležité kabely položené podél železničních tratí. V první fázi jde o získání tří malých podílů (dohromady dvanáct procent), které v ČD Telematice drží Odborové sdružení železničářů a firmy AŽD a OHL ŽS.

VÍCE K TÉMATU:

Operátor O2, za nímž stojí skupina PPF podnikatele Petra Kellnera, už nabídku zmíněným firmám dala minulý týden. Kontakt s menšinovými akcionáři ale navázaly i České dráhy spolu se zástupci ministerstva dopravy, které o vliv v ČD Telematice velmi stojí.

Zatím tedy není jasné, zda minoritáři „vpustí“ do strategické firmy O2 nebo dají přednost Českým drahám. Pochopitelně existuje varianta, že si podíly ve strategické ČD Telematice ponechají.

„České dráhy jsou samozřejmě součástí koordinace a dalšího postupu. Od ledna se vyjednávání aktivně účastním. Měli jsme s menšinovými akcionáři schůzky a čekáme na vyjádření,“ řekl k prozatimnímu dění předseda představenstva ČD Pavel Krtek.

Exšéf drah ve střetu zájmů?

Ačkoliv se na první pohled situace kolem Telematiky uklidnila, na stole menšinových akcionářů stále leží nabídka na prodej jejich podílů od O2. Operátor minulý týden svůj úmysl oficiálně potvrdil.

Stále s nimi jedná prostřednictvím bývalého šéfa ČD Daniela Kuruzce, kterého ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) viní ze střetu zájmů a údajně neetického zneužívání informací.

Bývalý šéf Českých drah Daniel Kurucz.

„Kurucz & Partners nás zastupují v této věci,“ uvedl pouze mluvčí O2 Martin Žabka s tím, že celou věc nebude dále komentovat.

Menšinoví akcionáři OHL ŽS, AŽD Praha a drážní odbory drží dohromady téměř dvanáct procent v Telematice. Pokud by je O2 získalo, mohlo by blokovat případné vytěsnění menšinových vlastníků a stoprocentní ovládnutí státem, jak bylo původně v plánu. Plné vlastnictví je důležité například pro zadávání veřejných zakázek nebo i dlouhotrvající úvahy o vybudování státního operátora, o což se snaží například Česká pošta spadající pod ministerstvo vnitra.

Právě organizace podléhající ministerstvu dopravy a vnitra jsou hlavními a zásadními zákazníky Telematiky. Z téměř 1,5 miliardového obratu představuje stát více než dvě třetiny. V přerušeném tendru na dodávku telekomunikací loni v lednu ale společnost příliš neuspěla její pozice u státní správy by se mohla do budoucna zhoršit.

Jednání s menšinovými vlastníky o protinabídce drah na odkup jejich podílu stále probíhají. Je ale nepravděpodobné, že by firmy jejichž podnikání právě na drahách závisí šly proti svému hlavnímu partnerovi a kývly na prodej Kellnerovu operátorovi.

Budoucnost v komerční sféře?

Aby stát získal sto procent musel by ale především koupit skoro 29 procent akcií od druhého největšího akcionáře společnosti Dial Telecom.

Ta je v rekordním čase za pět dnů před loňskými Vánocemi koupila od fondů Nyland a Titulus vlastněných Davidem Knop-Kostkou. O prodeji dlouho jednal právě exředitel drah Kurucz, když ale ani po půl roce nepodal stát formální nabídku, využil situace Dial Telecom, který má s Telematikou dlouhodobé obchodní vztahy.

Krtek potvrzuje i jednání s Dial Telecomem toto pondělí. „Byli se představit a deklarovali zájem obchodně spolupracovat. V současné době je Dial Telecom partnerem ČD Telematiky. Můžou být jak dodavatelem tak i klíčový zákazník. Co se týče budoucnosti, v té jsme zatím konkrétní nebyli, všechno je možné,“ uvedl.

Dial Telecom již dříve deklaroval, že by chtěl spojit síly s Telematikou, jejíž 3 500 kilometrů optických sítí je hlavní konkurencí proti dominantnímu Kellnerovu O2. Takové partnerství by firmu mohlo naopak posunout do komerční sféry, kde své podnikání zatím strategicky nerozvíjela.

Zástupci Dial Telecom již dříve pro LN uvedli, že možnosti k jednání jsou otevřené a nevyloučili ani odprodej podílu státu výměnou za dohodu o spolupráci. Tomu se podle svých slov nebrání ani ministr Ťok.

Rozhovor s šéfem Českých drah čtěte ve čtvrtečních LN.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...