Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Místo prostitutek podnikatelky, které platí daně, navrhuje Praha

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Vymezit podmínky provozování prostituce by měl nový zákon, který připravil magistrát hlavního města. Návrh zákona o regulaci prostituce schválila pražská rada. Prostituce by se podle něj stala řádným podnikáním, prostitutky by musely žádat o povolení, souhlas s činností by musely mít i veřejné domy.

Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách foto: ČTK

Obce by vydáváním povolení ovlivňovaly počet a umístění nevěstinců na svém území. "Zákon především pojmenovává a definuje jev prostituce. To znamená, že je to dobrovolné poskytování sexuálních služeb za úplatu, s důrazem na slovo dobrovolné," uvádí předkladatel návrhu, radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Lidé, kteří by chtěli prostituci provozovat, by museli splnit několik podmínek. "Nejzásadnější podmínkou by byla zdravotní způsobilost. Pak také podmínka věku a bezúhonnost," dodal Manhart.

ČTĚTE TAKÉ:

Až poté by mohla dostat žena nebo muž povolení k provozování prostituce. "Nebude to podnikání po živnostensku, ale bude to činnost provozovaná na základě zvláštního povolení," uvedl radní. Prostituující lidé by také odváděli daně.

"Tento zákon ale není o daních, ale o tom, že chceme řešit zdravotní problém a o tom, aby obce konečně měly nástroj, jak prostituci kontrolovat a regulovat," uvedl Manhart.

Nevěstinec v ulici Ve Smečkách, kde se prostitutky nabízejí přímo ve výlohách

Například Praha má nyní vyhlášku, která zakazuje nabízet prostituci na veřejných prostranstvích, nemůže ji ale kontrolovat v uzavřených objektech. V hlavním městě je podle radního asi stovka veřejných domů a asi tisíc privátních zařízení.

Povolení k činnosti by žadatelům uděloval místní úřad. "Šlo by o jakousi průkazku, která ale bude chránit integritu nositele. Nebude tam uvedeno jméno, registr bude neveřejný," řekl Manhart. Kdo by provozoval prostituci bez povolení, tomu by hrozila pokuta od 15 tisíc do dvou milionů korun.

Prostituce svázaná podobně jako hazard

Zákon chce upravovat i to, kde a v jakém množství mohou být provozovány nevěstince. Obce a města by si prostřednictvím obecně závazné vyhlášky vymezily místa, kde by byla prostituce povolená.

"Bylo by to stejné jako u hazardu. Jen města určují místa a čas, kde lze provozovat loterie. Tak by to bylo i u prostituce," uvedl Manhart. Úplně zakázána by byla prostituce na všech veřejných prostranstvích, jako to nyní platí v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Česko zatím nemá žádnou zákonnou úprava prostituce. Ta není trestná, trestné jsou pouze doprovodné jevy s ní spojené jako najímání lidí, nucení k prostituci, kořistění. Jiný návrh na legalizaci prostituce připravuje poslanec Viktor Paggio (LIDEM). Po schválení radou musí návrh odhlasovat zastupitelstvo. Manhart doufá, že by se to stalo ještě v červnu. Poté o něm budou rozhodovat poslanci.

Autoři: ,

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...