Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Mladá fronta musí do konkurzu, míní insolvenční správkyně. Každým dnem jí hrozí kolaps

Sídlo vydavatelství Mladá fronta v pražských Modřanech. foto:  Michal Šula, MAFRA

České Budějovice - Provoz vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci, je ztrátový a každým dnem mu hrozí kolaps. Nemá dost příjmů ani na úhradu pohledávek za majetkovou podstatou. Jiný způsob než prohlásit na majetek Mladé fronty konkurz, není možný. Ve zprávě o stavu insolvenčního řízení to uvedla insolvenční správkyně vydavatelství Petra Hýsková.
  11:35

Vrchní soud v Praze zrušil v září prohlášení konkurzu na Mladou frontu kvůli možné podjatosti soudce krajského soudu Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně dalším účastníkům řízení. Strnad byl z rozhodování vyloučen, spis má nově přidělen soudce Miloš Vondráček. Minulý týden Vrchní soud v Praze odmítl Vondráčkův návrh, aby insolvenční řízení převzal Městský soud v Praze. Důvody, že vydavatelství i většina věřitelů má sídlo v Praze, považuje Vrchní soud za nedostatečné. S přesunem řízení nesouhlasila ani Mladá fronta, ani insolvenční správkyně.

„Jiný způsob řešení úpadku, než prohlášení konkurzu na majetek dlužníka, bohužel není v dané chvíli možný. Bezodkladné rozhodnutí o způsobu řešení úpadku dlužníka je ve společném zájmu přihlášených věřitelů, ale též v zájmu samotného dlužníka, když provoz jeho závodu je ztrátový a jeho kolaps hrozí doslova každým dnem,“ uvedla Hýsková.

Ze zprávy dále vyplývá, že ekonomická situace vydavatelství se stále zhoršuje. Vydavatelství Mladá fronta již dříve na podzim uvedlo, že v řádu týdnů hrozí „nevratné zhroucení“ firmy. Zájem o koupi knižní divize projevila společnost Albatros Media s podmínkou, že obchod se musí stihnout do 31. října. Za divizi nabídl Albatros Media 35 milionů Kč.

V insolvenčním řízení se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají přibližně 400 milionů korun. V září podalo vydavatelství Mladá fronta k soudu v Českých Budějovicích návrh na prohlášení konkurzu a navrhlo, aby soud prohlásil konkurz na její majetek co nejdříve.

Do vydavatelství patří mimo jiné týdeník Euro a portál Euro.cz. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových titulů. Mladá fronta vydává i auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy nebo periodika pro děti. Majitelem je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat