Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladá rodina dostala nižší úroky, pustí se do rekonstrukce patra

Ekonomika

  6:00 – ADVERTORIAL
Využít nízkých úrokových sazeb a rozšířit bydlení pro svou rodinu. To byl cíl Radka a Kateřiny Haisových z Tečovic u Zlína. Neutopit se v bankovních kličkách a administrativě kvůli refinancování a navyšování hypotéky jim v Partners pomohl finanční poradce Lukáš Urbánek.

Manželé Haisovi a Lukáš Urbánek foto: Pavel Pechoušek

Advertorial

Šestatřicetiletý programátor Radek Hais je původem z Ústí nad Labem. Po studiích se odstěhoval za prací do Zlína, kde se seznámil s manželkou Kateřinou. Asi před šesti lety si v malé obci za Zlínem za více než dva miliony korun koupili dům, u kterého se letos rozhodli kompletně přestavět patro domu včetně střechy. „Dům je obyvatelný jen v přízemí, kde bydlíme. Chceme zrekonstruovat celé patro, které je nevyužité, udělat tam koupelnu, ložnici a dva dětské pokoje pro syny,“ vysvětluje Radek Hais.

Se snadným navýšením jejich hypotéky a refinancováním – tedy s přechodem do jiné banky, která nabídla lepší podmínky – jim pomohl finanční poradce Lukáš Urbánek ze společnosti Partners. „Takhle erudovaného a schopného poradce by potřeboval každý. Pan Urbánek nám poradil se změnou hypotéky, díky tomu zaplatíme bance o desítky tisíc korun méně,“ pochvaluje si Kateřina Haisová.

Celé refinancování provedli s poradcem při takzvané fixaci úrokové sazby. V tomto období může klient měnit úvěr bez sankcí. Dluh může například úplně splatit, nebo alespoň částečně umořit jednorázovou vyšší splátkou, může si půjčit další peníze anebo ho jako v případě Haisových převést do jiné banky. „S Haisovými jsme se dohodli na změnách parametrů hypotéky, tak aby odpovídala jejich aktuálním plánům. Porovnal jsem jim nabídky na trhu a pak začal jednat o tom, co jsme chtěli se stávající i novou bankou. U té původní jsem se snažil vyjednat individuální nižší sazbu, ale když ji nenabídla, rozhodli jsme se přejít ke konkurenci,“ popisuje postup poradce Urbánek.

Tím ale jeho pomoc neskončila. Haisovým připravil žádost o hypotéku a všechny ostatní podklady tak, aby sami nemuseli nikam chodit a obíhat banky nebo katastr. Jen je požádal o doplnění dokumentů, které jim obstarat nemůže, jako je potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Kromě komplexní pomoci, jako je výběr vhodné banky a správné nastavení úvěru, měli Haisovi výhodu i v tom, že se refinancování věnovali, když na to měli čas. „Úvěrové smlouvy jsme podepisovali u mě v kanceláři, když už banka měla po zavírací době,“ zmiňuje Lukáš Urbánek.

Dům v roce 2011 stál 2,2 milionu korun. Původní úvěr u banky byl ve výši 1,944 milionu na 30 let s měsíční splátkou ve výši 9923 korun. Když si rodina potřebovala půjčit další peníze na rekonstrukci, úvěr loni navýšili na 2,74 milionu korun. Znamenalo to zaplatit původní bance stávající dluh 1,79 milionu, nová půjčka na rozšíření domu činila 950 tisíc korun. S dlužnou částkou se vše ostatní změnilo k lepšímu.

„Výše úroku je nyní 1,79 procenta, předtím to bylo 4,54 procenta,“ pochvaluje si Radek Hais s tím, že nyní splácí 11 384 korun, což je o 1461 měsíčně více, od banky ale dostali při dodržení stejné splatnosti více jak třetinu navíc. Peníze teď mají s manželkou na účtu, poptávkou hledají vhodné dodavatele, aby mohli na jaře začít stavět.

Kromě refinancování poradil Lukáš Urbánek rodině také v ostatních oblastech rodinných financí. „Potřebovali jsme pomoci nejen s fixací hypotéky, ale také se zařízením životního pojištění pro všechny členy rodiny a spoření pro děti. S naším předchozím poradcem jsme spokojeni nebyli a chtěli jsme změnu,“ vysvětluje Kateřina Haisová začátek spolupráce s Urbánkem, kterého jí doporučila spokojená známá.

Úplným začátkem byla podrobná analýza jejich financí, při které Urbánek zmapoval rodinné příjmy a výdaje a poznal tak kompletní stav financí celé rodiny. Na přání také vypracoval rizikový plán a doporučil zajištění příjmu vyřešit pomocí vhodného životního pojištění.

Protože jsou Haisovi zodpovědní rodiče, rozhodli se v létě poradit o možnostech spoření pro syny. Oběma chtějí každý měsíc odkládat 500 korun na vysokoškolská studia nebo vlastní bydlení. „Investujeme do portfolia podílových fondů. Očekávaná hodnota po 20 letech je asi 200 tisíc korun při vkladu 120 tisíc korun,“ uzavírá Urbánek.

Změna hypotéky

Hodnocení poradce

Dobrý výsledek se dostaví pouze tehdy, pokud klienti spolupracují. Poradce zejména pomáhá vnést do rodinných či osobních financí řád a přehled. Upozorňuje na případná rizika a nabízí řešení tam, kde si lidé nevědí rady. S manželi Haisovými se mi spolupracuje velmi dobře. Vědí, čeho chtějí dosáhnout, a své představy dokážou jasně formulovat. Jako finanční poradce umím dát jejich představám přesnější obrysy, nabídnout srovnání a doporučit správné řešení na finančním trhu.

Lukáš Urbánek

Lukáš Urbánek

Je vedoucí poradenské kanceláře VIP Consulting Office ve Zlíně, která se zaměřuje na poskytování komplexního finančního poradenství. V oboru finančního poradenství působí od roku 1999. V roce 2008 zahájil spolupráci se společností Partners. Je spoluautorem knihy o financích Jak ovládnout své peníze, finanční plánování pro každého. Pravidelně publikuje své názory v českých médiích. Absolvoval inženýrské studium na UTB ve Zlíně a je jedním z prvních držitelů prestižního mezinárodního certifikátu European Financial Advisor pro oblast finančního poradenství a plánování.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...