Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mladé láká společné bydlení. ‚Coliving‘ se prosazuje hlavně kvůli vysokým cenám bytů

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Plně zařízený apartmán s kuchyňským koutem a koupelnou zabírající 33 metrů čtverečních v Praze v nově rekonstruované rezidenci v ulici U Průhonu vyjde měsíčně na 19 500 korun. Ubytovat se mohou v apartmánu až dvě osoby a v ceně jsou zahrnuty veškeré poplatky za energie i wifi. Zájemci si v rezidenci mohou vybírat ze 111 pokojů, od jednolůžkových až po apartmány. O klasický pronájem ale nejde.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Krátkodobé pronájmy jsme omezili, říká Ivana Tykač. Češi podle ní berou svůj domov jako intimní místo

Firma Zeitgeist prostřednictví své dcery, společnosti Zeitraum nabízí takzvaný coliving neboli komunitní bydlení. Trend, který se již zabydlel v zahraničí, postupně proniká i do Česka. Projekty kromě Prahy nejdeme také například v Brně, v Plzni či třeba v malé obci na Vysočině.

Na první pohled se komunitní bydlení neliší od klasického pronájmu pokoje či menšího bytu. Jenže u colivingu nejde „jen“ o prostor k bydlení. „Obecně je coliving komunitním způsobem bydlení, v němž rezidenti sdílejí veškeré ubytovací prostory kromě ložnic,“ vysvětluje Peter Noack, spoluzakladatel společnosti Zeitgeist. Ve srovnání s běžnými byty k pronájmu je hlavním přínosem colivingu flexibilita. Dlouhodobí nájemci na sebe nemusejí převádět energie či skládat kauci pronajímateli. Platí měsíčně, takže není třeba se dopředu zavazovat, jak dlouho zůstanou.

Recepce, biliár i bazén

Obyvatelé colivingových komplexů mají k dispozici řadu služeb, jako je například recepce, internet, nepřetržitou ostrahu a pravidelný úklid či údržbu společných prostor. „Projekty se často nacházejí v atraktivních lokalitách v centru měst, kde nabízejí krátkodobé ubytování na několik dnů i dlouhodobý pronájem v řádu let. Menší míra soukromí je tak vyvážena nižším nájmem na dobré adrese, vysokou flexibilitou, bohatými sociálními kontakty a přístupem k věcem, které by si lidé za jiných okolností nemohli sami dovolit,“ tvrdí Jakub Stanislav, šéf oddělení investic v mezinárodní poradenské společnosti CBRE.

Kanceláře v éře home office. Zájem firem klesá, některé projekty v Praze měly neobsazenost až 95 procent

Významnou roli hraje sociální aspekt. „Účelem colivingových projektů je vzájemné sdílení a budování nových kontaktů,“ dodává Noack. V objektech jsou často společné tělocvičny, herny, studovny či speciální pracovní prostor ve stylu coworkingu.

Pod značkou Zeitraum provozuje společnost Zeitgeist v současné době v Praze čtyři domy založené na principech colivingu s více než 420 lůžky. Brzy se otevře další objekt. Firma mapuje možnosti rozšířit colivingové bydlení i do Brna a Plzně. Colivingové bydlení nabízí Zeitraum hlavně studentům. Ale skladba nájemníků je pestřejší.

„Jako příklad můžeme uvést třeba kadety, kteří se školí ve výcvikovém centru v Ruzyni na obchodní piloty a letecké inženýry,“ říká Peter Noack. Dle analýzy poradenské společnosti CBRE vyhledává colivingové projekty primárně generace mileniálů ve věku od 24 do 39 let, postupně ale začínají lákat i mladší věkové kategorie.

S nedostatkem bytů mohou pomoci projekty na brownfieldech. Člověk žijící v centru je pro Prahu levnější

Společnost CTP, jež se zaměřuje hlavně na development skladů, dokončila v Brně colivingový projekt Domeq už v roce 2017. Nyní v jeho sousedství staví další dva objekty komunitního bydlení. Domeq se nachází v bývalé průmyslové zóně Ponávka a k pronájmu nabízí 159 zařízených pokojů, většina z nich je obsazena.

Studenti i zahraniční experti

„Cena za nájem se pohybuje na úrovní standardních tržních nájmů,“ říká Jakub Ondroušek, mluvčí CTP. Jak vyplývá z webu firmy, za 1+kk o 24 metrech čtverečních zaplatí nájemník měsíčně od 11 tisíc korun. Obyvatelé Domqu mohou využívat společnou kolárnu, prádelnu či úklidové služby. V blízkosti je víceúčelové hřiště, zákoutí s houpacími sítěmi, dvěma ohništi a stolem na ping-pong. Přebudovaný přepravní kontejner slouží jako venkovní minikino. V prostorném společném „obývacím pokoji“ je biliár, ale také prostory pro práci.

„V Brně chceme podpořit rezidenční trh a umožnit firmám v regionu řešit ubytovací kapacity pro specialisty přicházející do Brna za prací. Zároveň v Brně dlouhodobě chybí moderně vybavené ubytovací zařízení cílené nejen na zahraniční studenty,“ popisuje Ondroušek. CTP nevylučuje, že podobný koncept představí i v dalších českých městech.

Hypotéky dál trhají rekordy. Banky nestíhají vyřizovat žádosti, i když úroky začaly stoupat

Na internetové platformě Coliving.com, která je největším rezervačním systémem komunitních prostor na světě (zajišťuje pronájem v 50 zemích) najdeme v Česku aktuálně šest projektů. Kromě Prahy, Brna a Plzně si lze společné ubytování pronajmout třeba i na venkovské chalupě v obci Stará Říše na Vysočině. A nabídka se brzy rozšíří.

„Komunitní bydlení pro všechny bez ohledu na věk chystá třeba Acord Invest a Trigema, rekonstrukcí za stejným účelem projde i první československý mrakodrap známý jako Dům Radost. Nově se chystá otevřít WorkLounge Living na Žižkově,“ uvádí příklady Stanislav z CBRE.

V USA či v západoevropských městech, jako je třeba Londýn, Amsterdam či Vídeň, představuje coliving již běžnou formu ubytování. Hlavním důvodem, proč se tomuto konceptu daří, jsou vysoké náklady na pořízení vlastního bydlení. Dle analýzy CBRE je coliving flexibilní a cenově dostupnou alternativu pro mladé lidi, kteří chtějí překlenout období mezi odchodem od rodičů a koupí vlastní nemovitosti.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...