Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Bráníte se korupci dostatečně? Mládek žádá prověrku 'dopravců' elektřiny

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | foto: ČTK

PRAHA Pět protikorupčních požadavků dorazilo na centrálu společnosti ČEPS, která má v Česku na starosti přenosovou soustavu elektřiny. Jejich autorem je ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Vedení firmy dal za úkol prověřit, zda jsou její zakázky dostatečně průhledné. Dopis dostanou i další státní společnosti spadající pod jeho resort.

Lidé z dozorčí rady České energetické přenosové soustavy (ČEPS) mají podle ministrova zadání mimo jiné zkontrolovat už samotný začátek výběrového řízení. Záměr a zadávací dokumentace nesmí dopředu favorizovat žádnou firmu.

„Systém zadávání zakázek (podlimitních i nadlimitních) by měl dostatečně bránit již v průběhu tvorby záměru akce, přes zadávací dokumenty až po dokumentaci pro výběr zhotovitele, upřednostňování některého z potenciálních dodavatelů,“ stojí v dopise ze 16. prosince loňského roku, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Informaci o provedení prověrky chce mít Jan Mládek (ČSSD) „v době co možná nejkratší“. Přijetí protikorupčního „manuálu“ potvrdil provozovatel přenosové soustavy ČEPS s tím, že už jeho současná pravidla a postupy dostatečně zabraňují korupčnímu a klientelistickému chování zaměstnanců.

CO DĚLÁ ČEPS

  • Je výhradním provozovatelem přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 KV) v Česku.
  • Má na starosti 41 rozvoden se 71 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy.
  • Spravuje také vedení o délce 3508 km s napěťovou hladinou 400 kV a 1910 km s napěťovou hladinou 220 kV.
  • Zajišťuje také rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase.
  • Provozuje přeshraniční tranzit elektrické energie.

Zdroj: ČEPS

„Přesto je ještě zpřísníme tak, aby byla zaručena maximální transparentnost při výběru dodavatelů. Zavádíme proto například systém kontroly šesti očí (z dosavadních čtyř), zvýšení nezávislé kontroly a od všech dodavatelů budeme vyžadovat rozkrytí jejich vlastnické struktury. V rámci aktualizace těchto pravidel provedeme také přípravu na realizaci zákona o registru smluv,“ popsala mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Přijetí přísnějších pravidel očekává v řádu týdnů, zabývat se jimi podle mluvčí Peterové bude vedení společnosti na svém příštím jednání.

„Manuál“ ukládá zvýšení kontroly i v dalších krocích při výběru dodavatelských firem: například zda mají uchazeči průhlednou majetkovou strukturu. Vyžaduje také větší pečlivost při hlídání včasnosti a kvality prací či služeb, které vítězné firmy provádějí. Mládek žádá i nestrannou kontrolu výsledného díla.

„Oprávněnost případných víceprací a tím i vícenákladů je náležitě prověřována,“ stojí v ministerském dopise.

Protikorupční požadavky zaslané na ČEPS logicky navazují na protikorupční program, který Mládkův resort přijal už na konci léta. Tehdejší plán mimo jiné popsal oblasti náchylné k uplácení a naznačil možná řešení.

Nyní se konkrétní požadavky dostaly k podřízené firmě ČEPS a následovat budou i další. Pravděpodobně státní podnik Diamo, který se zabývá zahlazováním stop po hornické činnosti na českém území. Anebo agentury CzechTrade a CzechInvest.

„Samozřejmě že podobný podnět mohou očekávat i další firmy v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu. Nečiním tak z důvodu, že bych měl nějaké podezření, ale protože si myslím, že je potřeba zvyšovat transparentnost u státem vlastněných společností,“ uvedl Jan Mládek pro Lidovky.cz.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
IT Recruiter

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč