Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladí lidé umírají. Experti přemýšlejí, jak zatočit s kyberšikanou

Ekonomika

  12:54aktualizováno  16:42
NEW YORK - Společenskou kampaň, všeobecné odsouzení, projevy aktivistů za práva gayů a leseb i trestní stíhání. To spustil příběh Tylera Clementiho, osmnáctiletého studenta americké Rutgersovy univerzity, který spáchal 22. září sebevraždu skokem z mostu George Washingtona. Jeho spolužáci ho totiž natočili při sexu s jeho přítelem a nahrávku umístili na internet.
Facebook - ilustrační foto.

Facebook - ilustrační foto. foto: Thierry RogeReuters

K sebevraždě dohnala studenta podle některých homofobní šikana - podle jiných ovšem jen studentský žertík - dvou spolužáků, kteří nahráli jeho intimní setkání s přítelem a vystavili ho na internetu.

Clementiho případ soustředil pozornost i na odvrácenou stranu toho, do jaké míry sociální média prorostla do každodenního života mladých lidí.

Experti, které cituje americký tisk, se předhánějí v rozborech dopadu internetového věku na nové generace i v návrzích "protiopatření" od výuky "antišikany" až po hodiny zaměřené na důsledky škodlivého využívání mediálních technologií.

Lidé využívají technologie ke šmírování
Jakkoli je Clementiho případ extrém, "spousta dětí využívá digitální technologie k vzájemnému špehování", řekla listu Christian Science Monitor Parry Aftabová, která vede skupinu pro zvýšení online-bezpečí WiredSafety.

Twitter - ilustrační foto.

"Je to častá zbraň dospívajících a mladých lidí - někoho špehovat a zveřejnit to, co zjistili." Šíření informací online přitom může mít citově mnohem drtivější dopad než dřívější, místně omezenější způsoby jejich sdílení; například vystavení na školní nástěnce. Digitální fotografie zveřejněné na webu jsou přístupné po celém světě a vyskočí, kdykoli kdokoli zadá do vyhledávače jméno "oběti".

Spolubydlící jsou obviněni z narušování soukromí
Proti Clementiho spolubydlícímu, osmnáctiletému Dharunovi Ravimu a rovněž osmnáctileté Molly Weiové, kteří webkamerou nahrávku pořídili a pustili ji na internet, bylo vzneseno obvinění z řady trestných činů včetně narušení soukromí.

Čtěte více

Žalobce v případu prohlásil, že prověří i možnost obvinění z jednání pod vlivem předsudků s ohledem na Clementiho sexuální orientaci. To by znamenalo zvýšení trestu z maximálně pěti let, které Ravimu a Weiové hrozí nyní, na až deset let za mřížemi. Ozvaly se ale i žádosti překvalifikovat případ na zabití.

Podobná volání se v uplynulých letech ozývají čím dál tím častěji úměrně tomu, jak přibývá podobných případů smrti v důsledku "technologicky vyspělé" šikany. V roce 2008 se oběsila osmnáctiletá Jessica Loganová, když její bývalý přítel umístil na internet nahé snímky, které nafotila mobilním telefonem a pak mu je posílala jako krátké "sexové" zprávy.

Počet seberažd kvůli kybernetické šikaně roste
Zvláště vražednou kombinací je veřejné zostuzení spojení se sexuální orientací dotyčného. Jak napsal list The New York Times, během uplynulých několika týdnů spáchalo sebevraždu několik studentů kvůli kybernetické šikaně pro svou sexuální orientaci. Je mezi nimi i teprve třináctiletý Seth Walsh z Kalifornie, který se minulý měsíc oběsil na zahradě. Sice se ho ještě podařilo najít živého, ale po týdnu v nemocnici zemřel.

Nekončící diskuse se vedou o tom, jak by měly být potrestány osoby, které šikanou doženou jiného člověka k ukončení vlastního života, pro což už se v angličtině vžilo označení "bullycide" ze spojení slov "bully" (šikana) a "suicide" (sebevražda). Jako červená nit se jimi ale proplétá i debata o tom, jak zvládnout osobní odpovědnost a svobodu.

Mladí lidé nechápou dopad svých činů
A to všechno v éře, kdy jsou mladí povzbuzováni sociálními sítěmi, jako je Facebook či Twitter, aby se na nich podělili o každou myšlenku, aby na síť vypustili každý okamžik života a aby obětovali vlastní soukromí na oltář online propojení světa.

"Mladí si myslí, že když to mohou udělat, tak je to správné," cituje list New York Times Nancy E. Willardovou, právničku a zakladatelku Střediska pro bezpečné a zodpovědné používání internetu. Impulzivnost, nezralost a okamžitá možnost zveřejnění může být nebezpečnou směsí, dodala.

"S rostoucí mocí dělat věci narůstá i odpovědnost ujistit se, že to, co děláme, je správné." Další odborníci ale míní, že mediální prostředí zahrnující mimo jiné i různé reality show využívající princip skrytých kamer otupuje schopnost mladých lidí poznat škodlivý dopad svých činů. Nedávná studie Michiganské univerzity například zjistila, že schopnost empatie u vysokoškoláků klesla v letech 1979 až 2009 o zhruba 40 procent, přičemž největší propad nastal po roce 2000.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat