Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladiství figuranti pomáhají pro kontrolách prodeje alkoholu. Přispívají k boji proti alkoholismu dětí

Ekonomika

  11:30
PRAHA - Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrolách zákazu prodeje alkoholu a tabákových výrobků osobám mladším 18 let využívá i mladistvé figuranty, což podle ČOI přispívá k účinnějšímu boji proti alkoholismu dětí. Při loňské celostátní kontrolní akci HAD (Hazard, alkohol a děti) provedla inspekce 178 kontrol, v polovině případů zjistila porušení zákona. Patnáctkrát kontroloři odhalili prodej či podání alkoholického nápoje nezletilým. Ve 25 případech se přitom kontrol účastnili i mladí figuranti, informoval v úterý mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto.

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že účast mladistvých při kontrole představuje nový a významný prvek zvyšující efektivitu kontroly,“ uvedl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

ČOI při podobných kontrolních akcích spolupracuje především s policií, případně s celníky, hygieniky či dalšími pracovníky státní správy. Policie v pondělí informovala, že jen od srpna do prosince loňského roku odhalila 309 nezletilých při pití alkoholu, přičemž 17 z nich ještě nebylo 15 let. Při kontrolách, které se zaměřily na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech, restauracích a hernách, zkontrolovala celkem 9032 osob a téměř 2200 podniků. U provozoven bylo zjištěno 542 přestupků, s alkoholem jich souviselo 162. Zjištěno bylo také 30 trestných činů.

Nevydali doklad nebo neseznámili s cenami zboží

V rámci akce HAD provozovatelé nejčastěji podle zjištění ČOI porušili zákon o ochraně spotřebitele, například neseznámili zákazníky s cenami nabízených výrobků, nevydali doklad o zakoupení výrobku nebo doklad nebyl úplný. Obchodníci porušovali i zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Kromě toho, že prodali alkohol nezletilým, zákon porušili i tím, že neumístili v místech prodeje alkoholických či tabákových výrobků viditelný text zákazu jejich prodeje osobám mladším 18 let.

Česká republika je stále považována za zemi s vysokou spotřebou alkoholu. „Podle OECD je to přes 11 litrů čistého lihu na osobu za rok, což je spolu s Francií druhá příčka v Evropě, vede Litva. V neposlední řadě jsme země, která pití dětí toleruje už od raného věku v rodinách i ve společnosti,“ uvedla již dříve národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Podobné kontrolní akce podle ní budou pokračovat i letos.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat