Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na mnichovském letišti se stávkuje, za dva dny nevzlétnou stovky letadel

Ekonomika

  15:33
Na letišti v Mnichově, které je druhé největší ve spolkové republice Německo, v neděli začala dvoudenní výstražná stávka. Za oba dny se dotkne celkem 1 500 spojů a 200 tisíc pasažérů. Kvůli ní bude od neděle do úterý zrušeno celkem třináct letů z Letiště Václava Havla v Praze.

Německé odborové svazy Verdi a EVG vyhlásily stávku s cílem prosadit požadované zvýšení mezd. Podle šéfa svazu Verdi Franka Wernekeho bude mít stávka „masivní dopad“. Letištní asociace ADV odhaduje, že v letecké dopravě stávka zasáhne statisíce cestujících. „Zhruba 380 000 pasažérů nebude moci nastoupit na svůj let,“ sdělila asociace agentuře DPA.

Cestujícím, kteří mají na neděli a pondělí v plánu letět z Mnichova nebo v bavorské metropoli přistát, proto doporučují letecké společnosti, aby je kontaktovali. Letiště uvedlo, že na něj lidé nemají jezdit. Starty a přistání budou umožněny jen humanitárním letům.

Agentura DPA poznamenává, že v neděli je ještě možné využít největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, v pondělí bude ale nalézání alternativ výrazně složitější. V tento den se totiž bude stávkovat i ve Frankfurtu a také ve veřejné dopravě po celém Německu.

Stávka naruší i letecký provoz v Praze, podle mluvčího letiště Michala Procházky bude zrušeno celkem třináct letů.

Konkrétně jde o dva lety v neděli do nebo z Mnichova, devět letů v pondělí do a z Mnichova, Frankfurtu, Düsseldorfu a Kolína nad Rýnem a ještě další dva lety v úterý ráno do Mnichova a Frankfurtu.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...