Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Skiareálům hrozí krach, je třeba zastavit chaos, volají podnikatelé po otevření vleků

Sněžné dělo na sjezdovce Čeřínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžné dělo na sjezdovce Čeřínek. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

PRAHA Bez urychleného otevření skiareálů a nastavení adekvátních kompenzací mnoho lyžařských středisek podle podnikatelských svazů zkrachuje.

Areály jsou ovšem klíčové pro fungování horských středisek, která zaměstnávají 45 000 převážně místních obyvatel a do veřejných rozpočtů přinášela zhruba 12,6 miliardy korun ročně. 

Ve výzvě vládě, kterou má ČTK k dispozici, to v pondělí uvedli provozovatelé skiareálů a dalších organizací zastřešující cestovní ruch a sport. Vláda povolila fungování lyžařských středisek od 18. prosince. 

Kvůli špatné epidemiologické situaci se ale sjezdové tratě musely veřejnosti opětovně od 27. prosince uzavřít. Zákaz zatím platí do 10. ledna. Přesto se na uzavřené sjezdovky denně vydává mnoho lidí bobovat či sáňkovat.

„Je třeba zastavit chaos, který panuje ve skiareálech v posledních dnech, kdy návštěvnost je enormně vysoká, ačkoliv jsou sjezdovky pro lyžařské účely uzavřeny. Chování návštěvníků je zdravotně rizikové, způsobují škody na majetku,“ uvedly asociace a svazy. Navrhují znovuotevření středisek ideálně od 9. ledna. Provozovatelům by to podle nich umožnilo vnést do skiareálů pravidla a pořádek.

V lednu se navíc podle provozovatelů očekává nižší návštěvnost, neměly by se tak tvořit fronty. Pohyb na sjezdových tratích má podle zástupců tohoto odvětví při důsledném dodržování stanovených pravidel spíše pozitivní účinky a nelze tuto činnost vnímat jako rizikovou.

Podnikatelské svazy se také ohrazují vůči zamýšleným kompenzacím, které jsou podle nich nedostatečné. „Zejména připravovaný program COVID uzavřené provozovny uplatňuje pro lyžařské areály zcela nepoužitelný princip výpočtu na jednoho zaměstnance, což u sezonních a vysokonákladových provozů skiareálů představuje kompenzace ve výši pět až deset procent adekvátních tržeb. To by nemělo pro záchranu oboru žádný efekt a je nutno o tom vést další jednání,“ uvedly dále ve výzvě.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí v Českém rozhlase řekl, že ideálním řešením by bylo brzké spuštění skiareálů. V opačném případě budou střediska zařazena do programu COVID nájemné. Provozovatelé by tak mohli žádat o dotaci za pronájem například svahu za čtvrté čtvrtletí loňského roku, uvedl ministr.

Provozovatelé tuzemských zimních středisek do jejich rozvoje před zahájením sezony podle Asociace horských středisek (AHS) investovali 750 milionů korun. Některé plánované projekty museli ale kvůli pandemii odložit. Původně chtěli investovat rekordní miliardu korun.

Vánoční svátky znamenají pro horská střediska podle AHS třetinu všech tržeb zimní sezony.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...