Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mobil je dostupnější než voda. Internetové firmy jdou do Afriky a Asie

Ekonomika

  13:00
PRAHA - Svět ještě nikdy nebyl propojenější. Jen loni přibylo globálně 300 milionů internetových uživatelů. Pro firmy jako Facebook, Google a další to je byznysová příležitost.

Dron Solara 50 od společnosti Titan Aerospace. foto: Titan AerospaceČeská pozice

Kdesi v africké pustině stojí malý stánek. Na střeše solární panely a anténu s vysílačem mobilního signálu. Několik kilometrů pěšky k němu putuje domorodec, který si tu nabije mobil, s nímž zde pak zaplatí za pitnou vodu a některé základní potraviny.

Když toto řešení prezentovala společnost Ericsson na Světovém mobilním kongresu v Barceloně, novináři nechtěli věřit, že tak to skutečně chodí. „Chcete nám tvrdit, že ti lidé nemají vodu či elektřinu, ale mají mobil?“

Jenže je tomu opravdu tak.

Počet lidí bez internetového připojení sice stále ještě převažuje, jen loni se ale komunita uživatelů rozrostla o 300 milionů jedinců, takže i kdyby tempo růstu vůbec nezrychlilo, bude za dva roky stav opačný.

Hnacím motorem jsou chytré telefony. Internet se díky nim stává mnohem dostupnější, a to jak geograficky, tak především finančně. Datové balíčky si může dovolit stále větší část světové populace a vyjde je to až třikrát levněji, než když budou chtít být online bez smartphonu.

Drony, satelity, balony

Pokrývání světa internetem je ale především obrovský byznys. Ne pro ty, kteří dodávají zboží do zmíněných stánků v Africe, ale pro ty, kteří nabízejí internetové služby. Jde totiž o zdroj nových zákazníků. Ti američtí či evropští se mohou cítit sebevýznamněji, ve skutečnosti už ale firmy příliš nezajímají.

V Africe, Latinské Americe nebo Asii jsou lidé čekající na to, až se jim otevře svět a oni budou moci utratit své skromné úspory online. Jistě, uživatelé budou mít více možností volby, kdo s nimi ale učiní první kontakt, ten bude mít obrovskou výhodu.

Proto Facebook přišel s iniciativou Internet.org, kdy lidem v rozvojových zemích nabízí skrz aplikaci zdarma přístup k vybraným službám, včetně své sociální sítě.

Kde není signál, tam plánuje vytvořit pomocí bezpilotních letounů a nízko obíhajících satelitů obří wi-fi síť. Firma už si proto najala několik expertů z NASA a britské společnosti Ascenta, jejíž solární dron Zephyr drží s 82 hodinami rekord nepřetržitého letu.

Nezahálí však ani Google, který koupil firmu Titan Aerospace vyvíjející drony schopné létat bez přestávky až pět let. Kromě toho chce k šíření signálu využít i létající balony. Stát ho to bude přes miliardu dolarů. Vysílat by ale mohl začít už v roce 2019.

Svět se stává stále více propojenějším. Jedním z tahounů tohoto vývoje je...

Svět se stává stále více propojenějším. Jedním z tahounů tohoto vývoje je sociální síť Facebook Marka Zuckerberga.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat