Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mobilní operátoři chtějí vysílat televizi

Média

  6:00aktualizováno  14:10
Spojit síly při rozjezdu digitální televize do přenosných telefonů chtějí mobilní operátoři T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone. Plánují, že by vysílali v jedné společné digitální síti, do níž by převážně zařadili už existující televize. V první fázi by v ní bylo patnáct až dvaadvacet programů, později až čtyřicet.

Video v mobilu foto: SiemensReprofoto

V pátek to na semináři v Poslanecké sněmovně řekli zástupci T-Mobilu a Vodafonu, sdružení i s Telefónikou v Asociaci provozovatelů mobilních sítí.

Kmitočty pro mobilní televizi by mohly být volné příští rok, v závislosti na uvolňování analogových kmitočtů při přechodu na pozemní digitální televizi. Telekomunikační úřad pak na příděl kmitočtů vypíše výběrové řízení. „Mohlo by to být na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku,“ očekává šéf úřadu Pavel Dvořák.

Právník T-Mobilu Petr Josefi LN řekl, že o provozování sítě by se mohli operátoři v tendru ucházet prostřednictvím společného konsorcia či joint venture, v úvahu také přichází, že síť by provozovala samotná Telefónica.

Nový mediální zákon, který má platit od ledna, operátorům už dovolí šířit do mobilů programy, které vysílají volně pozemně, přes kabel či přes satelit. Zároveň jim ale jako kabelovým operátorům nařídí, aby povinně do své nabídky zařadily programy ČT, Novu, Primu i šest nových digitálních televizí, jež postupně odstartují příští rok.

Kabelovky proti tomu protestují, upozorňují na omezenou kapacitu svých sítí. Do mobilní sítě by se podle Josefiho z T-Mobilu povinné programy vešly, operátoři ale mají podmínku: nechtějí, aby jim zákon přikazoval vysílat obraz ve standardu PAL, užívaném klasickou televizí - pro malé obrazovky mobilů není vhodný, do sítě by se tak vešlo maximálně pět programů.

Jak ukázal loňský pilotní průzkum T-Mobilu, lidé by v mobilu chtěli hlavně programy, na něž jsou zvyklí - ČT, Novu a Primu. Většina z 209 respondentů se dívala asi dvacet minut denně, nejvíc při cestování či čekání na MHD. Mobilní televize tak klasickou nenahradí, ale spíš doplní - lidé na ní rozkoukají nebo dokoukají pořady, které nestihnou celé vidět doma.

Budou k tomu potřebovat vyspělejší mobily s modernější SIM kartou. Ty budou drahé, a tak se lidé k nové technologii budou dostávat nejdřív prostřednictvím služebních mobilů. Proto chtějí operátoři v zákoně také jasně stanovit, že právnické osoby za mobily umožňující příjem nebudou platit extra koncesionářský poplatek. Vše se má řešit zjara, při novelizaci zákona o elektronických komunikacích.

Standardem bude DVB-H

Mobilní televizi v Česku plánují operátoři vysílat ve standardu DVB-H (zkratka z anglického Digital Video Broadcasting - Handheld). Ten prosazuje i Evropská komise, aby Evropská unie jako celek zůstala konkurenceschopná na světovém trhu, například vůči USA či Asii, kde jednotný standard není.

DVB-H bude svými produkty prosazovat i největší výrobce mobilů na světě, společnost Nokia. Podle jejího zástupce Michala Hyského může trh mobilní televize vydělat v Evropské unii do roku 2011 až dvacet miliard eur.

Autor: