Konkrétně: společnost Telefónica prodává v Česku „chytrý“ mobil iPhone 4 s pamětí 16 GB za „zvýhodněnou“ cenu 12 695 korun. Podmínkou je pořídit si spolu s telefonem i konkrétní tarif.
Sesterská společnost Telefóniky v Německu však má pro své zákazníky stejný telefon za pouhých 1935 korun. Levněji vyjde Němce i tarif, který si musí přikoupit.
A podobnou politiku nevýhodných cen pro české zákazníky praktikují i další operátoři. Experti upozorňují, že takzvané zvýhodněné ceny telefonů jsou v Česku jedny z nejvyšších v Evropě.
INFOGRAFIKA |
Přestože německá kupní síla je nesrovnatelně vyšší než v Česku, operátoři mají pro nepoměr cen vysvětlení. „V Německu je prodej mobilních telefonů mnohem vyšší než v Česku, proto tam mohou jejich výrobci nabídnout operátorům větší množstevní slevy, které se pak promítnou do konečné ceny pro zákazníka,“ tvrdí mluvčí tuzemské Telefóniky Martin Žabka a ostatní operátoři hovoří podobně.
ČTĚTE TAKÉ: |
Jenomže proti jejich tvrzení mluví fakt, že o několik tisíc korun levněji lze dotovaný mobilní telefon koupit třeba i na Slovensku, jehož telekomunikační trh je výrazně menší než český.
Na Slovensku o čtyři tisíce levněji
A tak například telefon Sony Ericsson Xperia Arc, který společnost T-Mobile v Česku nabízí za 8499 korun, přijde slovenského zákazníka u stejného operátora o čtyři tisíce levněji. Částka, kterou musí zákazník měsíčně zaplatit, aby zvýhodněný telefon dostal, je přitom téměř totožná. Stejné je to pak třeba i v sousedním Polsku, kde jsou chytré telefony rovněž výrazně levnější.
„Ceny dotovaných telefonů jsou v Česku skutečně vyšší o několik řádů. V Rakousku nebo Velké Británii lze i poměrně drahé telefony získat třeba jen za jedno euro nebo libru. U nás běžný zákazník za jednu korunu získá jen ty nejlevnější přístroje,“ potvrzuje odborník na informační technologie Martin Zikmund. Kdo chce ušetřit, musí na web. V internetových obchodech lze mnohdy mobil pořídit levněji než u operátora.