Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Model uvolňování zvýší riziko nákazy, lidé budou čekat hodinu ve frontě před obchody, říkají prodejci

V obchodním centru Galerie Harfa v Praze zůstaly otevřeny pouze obchody s potravinami a dalšími nezbytnými surovinami. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Omezení počtu zákazníků na 15 metrů čtverečních zvýší riziko nákazy. Při opatření jeden člověk na tuto výměru nebude vůbec obslouženo 20 až 30 procent lidí. Další budou v nákupní špičce čekat až hodinu ve frontě před obchodem.
  17:01aktualizováno  18:10

Zbytečně se tak zvýší i mobilita lidí a hrozí panické nákupy. Řekl to v pátek prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Omezení odmítá také Asociace nákupních center. Nenapravitelné škody hrozí, pokud se centra neotevřou do konce listopadu, uvedl předseda českého výboru asociace Jan Kubíček.

Pravidla nového systému. Podívejte se, jak se budou otevírat obchody či restaurace podle pásma rizika

Svaz obchodu podle Prouzy vládu opakovaně upozornil, že 15 metrů čtverečních je odborně nijak nezdůvodněný limit a způsobí koncentraci lidí před prodejnami. Navíc zvýší mobilitu zákazníků, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat nejkratší řadu. Podle Prouzy je naopak potřeba prodloužit dobu prodeje, jak to udělali v jiných zemích a soustředit se na hygienickou ochranu zákazníků a zaměstnanců.

„Vláda od začátku mluví o nutnosti zamezit shlukování lidí a snížit jejich mobilitu. Co ale udělá člověk, který přijde a uvidí desítky metrů dlouhou frontu před prodejnou? Půjde hledat jinou. To ať pak vláda pustí do ochozů fotbalových stadionů fanoušky. Efekt bude stejný,“ řekl Prouza.

Prouza dále poukázal na to, že v pátek představený model uvolňování byl projednán pouze Radou vlády pro zdravotní rizika a nikoliv vládou. Premiér a ministři podle něj odmítají nést odpovědnost za změny, které prosazují.

„Asociace nákupních center nevidí smysl v limitování počtu zákazníků na plochu 15 metrů čtverečních. Bez ohledu na vysoké náklady bude příčinou zbytečný stres nakupujících a jejich nesmyslná kumulace mimo plochu, kde jsme schopni zajistit bezpečné prostředí,“ uvedl Kubíček. V případě nezbytnosti by podle něj byl vhodnější limit deset metrů čtverečních, který funguje v Německu.

Nákupní centra nejsou podle dostupných dat zdrojem nákazy. Lidé změnily své zvyky, míjejí se a chovají se anonymně. Nakupování tak není generátorem sociálních kontaktů, řekl dále Kubíček.

Nákupní centra by se podle Kubíčka měla otevřít raději dříve, aby se vánoční nákupy rozmělnily. Pokud se neotevřou do konce listopadu, mnohým obchodním hrozí krach, který bude spojen s propouštěním řádově tisíců zaměstnanců.

Asociace nákupních center zároveň nesouhlasí s diskriminací obchodů a restaurací v nákupních centrech a mimo ně. Podle modelu uvolňování totiž v obchodních centrech bude ve druhém stupni rizika omezena otevírací doba stravovacích zón a dětských koutků do 22:00. Ve třetím stupni bude v jídelnách možný prodej jen přes výdejní okna, dětské koutky budou muset být uzavřeny.

Restaurace a obchody otevřeme najednou, snad už v prosinci. Food courty v obchoďácích si počkají, říká Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že vzhledem k uvolňování nařízení v jednom termínu bylo nutné zvolit přísnější opatření pro všechny. Omezení počtu zákazníků na metry čtvereční bylo podle něj nejvíce diskutované.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat