130 let

Bezlepkový dort. Ilustrační foto. | foto: Bioabecedář Hanky Zemanové

Doporučujeme

Módní život bez lepku se prodraží. Obchody a restaurace se předhání v lovu strávníků

Ekonomika
  •   13:45
PRAHA - Bezlepkové potraviny se staly symbolem zdravého životního stylu, a tak po nich sahají i ti, kdo je vlastně nepotřebují. Poptávka po bezlepkových potravinách roste a spolu s ní i nabídka pro celiaky. Některé z nich - například pečivo kvůli náročnější přípravě - ovšem bývají dražší než běžná produkce.

Ještě před pár lety byla nabídka bezlepkových potravin víc než skromná. V regálech obchodů se krčilo jen pár výrobků a představa večeře v restauraci byla pro celiaky nesplnitelným snem. Dnes je vše jinak. Bezlepkové potraviny se běžně prodávají v supermarketech a restaurace zařazují bezlepková jídla na menu.

Z jídla bez lepku se stal zkrátka trend, který přivádí nové zákazníky, a to mění chování firem bez ohledu na jejich velikost. A tak jsou bezlepkové pokrmy součástí denního i stálého menu třeba v Café Louvre, pražské kavárně s více než stoletou tradicí, a bezlepkový burger Royal nabízí i řetězec rychlého občerstvení McDonald’s.

Kolik stojí život bez lepku?

Důvod je jednoduchý – tisíce lidí uvěřily tomu, že bez lepku bude jejich život zdravější a oni štíhlejší. Humbuk kolem lepku a pšenice spustil v roce 2011 William Davis, americký kardiolog, se svou knížkou Wheat Belly, která v češtině vyšla pod názvem Život bez pšenice. V ní mimo jiné tvrdí, že pšenice je příčinou celé řady civilizačních chorob.

„Proklínejte pšenici, když se v letadle musíte mačkat vedle stotřicetikilového souseda,“ píše ve své knize, která se stala téměř přes noc celosvětovým bestsellerem. Ačkoliv Davis není a nikdy nebyl expertem na výživu ani nezískal lékařskou specializaci v oblasti obezitologie nebo diabetologie, jeho názorům uvěřily zástupy lidí a začaly nakupovat jinak.

Noční mráz na Moravě znovu devastoval víno a ovoce. Někde se vůbec neurodí

Na bezlepkové vlně se také svezly celebrity jako Gwyneth Paltrowová, která sama napsala bezlepkovou kuchařku, nebo úspěšný srbský tenista Novak Djokovič. Ten dokonce tvrdil, že se na sportovní vrchol dostal právě díky bezlepkové stravě.

Právě představa, že jídlo bez lepku je zdravější, znamenala obrat v chování spotřebitelů. Samotných celiaků, tedy těch, pro koho je bezlepková dieta ze zdravotních důvodů nezbytná, je v Česku podle odhadů lékařů asi 40 až 50 tisíc. Velká část z nich ale o své nemoci neví a stravuje se jako většina populace. Více je ale těch, kdo po bezlepkových potravinách sahají, protože věří třeba tomu, že takto zhubnou a budou se cítit lépe.

„Bezlepkové stravování je trendová záležitost, která se dostává do popředí díky médiím. Na tuto vlnu tak reagují dodavatelé i my, když pravidelně obměňujeme širokou nabídku bezlepkových výrobků,“ popisuje Nina Černá z online obchodu s potravinami Košík.cz.

Bezlepkové pivo vaří v Žatci ve světlé i tmavé variantě.
Nenechte se omezit bezlepkovou dietou, zkuste speciální recepty.

Přestože prodeje bezlepkových potravin netvoří ani jedno procento z celkového obratu, netroufli by si podle Černé bezlepkové potraviny v nabídce zcela vynechat. Už jen proto, že stále častěji nabízí bezlepkové varianty svého běžného sortimentu i firmy, které se soustředí na většinové spotřebitele, například Vitana či Labeta.

Vlastní bezlepkové potraviny pod privátní značkou Free From nabízí také řetězec Tesco, vcelku běžné jsou pak bezlepkové koutky v dalších obchodních řetězcích.

Speciál k tématu najdete ve čtvrtečním vydání LN. Dostupný je i online (viz níže).

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás