26. dubna 2011 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

10 triků jak nenaletět realitkám a inzerátům

Podvodník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do nemovitosti vkládáme většinou životní úspory. Na co je nutné si při koupi dát zvlášť dobrý pozor?

Přes realitní kancelář
1)
Vyberte si kancelář pokud možno na základě osobní reference vašich známých nebo alespoň kancelář, která má na svých webových stránkách jména, telefonní kontakt a e-mail všech svých makléřů.

2) Nescházejte se s makléřem ani nepodepisujte žádné smlouvy mimo sídlo realitní kanceláře. Často jde o podvodníky, kteří se falešně prezentují jako agenti renomovaných kanceláří. 3Nejvíce záludností je skryto ve smlouvách s realitkou. Smlouvu si důkladně pročtěte, případně trvejte na jejím přepracování, pokud se vám nezdají například podmínky jejího vypovězení.

4) Pokud platíte zálohu na nemovitost, mělo by být smluvně ošetřeno její vrácení v případě, že se prodej nakonec neuskuteční. Velmi časté jsou praktiky, kdy prodávající na poslední chvíli couvne, ale realitka si vybranou zálohu ponechá.

5) Nikdy neskládejte kupní cenu na účet realitní kanceláře, ale dejte peníze do notářské úschovy. Jsou známy případy, kdy realitka cíleně skládala vybrané kupní ceny na svůj účet a kupující už je nikdy neviděli, protože firma vyhlásila bankrot.

Čtěte také:

Přes inzerát
1)
Inzeráty, co visí na realitních webech, tam vkládají jak realitky, tak soukromé osoby, které chtějí prodat nemovitost bez zprostředkovatele. Často se však stává, že se i za údajně přímým majitelem skrývá realitka.

2) Neodpovídejte na inzeráty, u kterých je podezřele nízká cena. Bývá v tom zpravidla háček – například byt koupíte i s jeho obyvatelem. Další překvapení může nastat v podobě nesplacené hypotéky, kterou je třeba převzít, nebo anuity u družstevních bytů.

Skončí příběh happy endem? Přečte si záhadná blondýna vzkaz od zamilovaného neznámeho? Řada čtenářů muži drží palce.

3) Nemovitosti, u kterých je uvedena absurdní cena třeba deset tisíc korun, jsou zpravidla tak drahé, že by na inzerát nikdo neodpověděl. Podobně je tomu v případě "info o ceně u RK".

4) Pokud kupujete přímo od majitele, ověřte si, že nemovitost je skutečně jeho nebo zda neexistují další vlastníci, kteří se po čase přihlásí o svůj podíl.

5) Ve všech případech si musíte ohlídat, zda jste byli skutečně zapsáni v katastru nemovitostí jako nový majitel.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz