29. listopadu 2011 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

100% bavlna? Kdepak, štítky na oblečení klamou

Štítek na oblečení udává bavlnu. Je tomu tak opravdu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štítek na oblečení udává bavlnu. Je tomu tak opravdu? | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé by při nákupu textilu měli být opatrní, protože jeho materiálové složení může být jiné, než jaké uvádějí výrobci. Zjistila to Česká obchodní inspekce, která odebrala sedm různých textilních výrobků s označením stoprocentní bavlna, avšak bavlněný byl ve skutečnosti pouze jeden.

ČOI už s šesticí prodejců klamavě označeného textilu zahájila správní řízení.  Sdělila to mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Sedm vzorků textilu inspektoři ČOI odebrali v maloobchodních prodejnách, přičemž bavlněná byla ve skutečnosti pouze jedna dámská košile. Ostatních šest testovaných výrobků, mezi kterými byly kalhoty, halenky, tričko či pánská košile, bylo vyrobeno z polyesteru.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem ke skutečnosti, že textilní materiál polyester použitý na výrobu kontrolovaných výrobků je chemicky vyrobený, není tedy přírodního původu, má i jiné specifické vlastnosti než bavlna," uvedla Fléglová.

Odlišné vlastnosti bavlny a polyesteru se mohou projevit při nošení, jelikož bavlna lépe odvádí pot, či údržbě textilních výrobků. Nepravdivé údaje o materiálovém složení textilu mohou způsobit zdravotní potíže alergikům.

"Všechny skutečnosti nasvědčují tomu, že se podnikatelé dopustili klamavých obchodních praktik, když na trh uvedli výrobky označené nepravdivým údajem o složení materiálu," podotkla Fléglová, podle které ČOI bude pokračovat v kontrolách zaměřených na ověřování materiálového složení textilních výrobků.

Lidovky.cz, ČTK