31. července 2008 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

13,11 koruny za minutu

Volání ze zahraničí má výrazně zlevnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání ze zahraničí má výrazně zlevnit. | foto: David HeckerAFP

PRAHA Lidé, kteří používají pro volání ze zahraničí mobilní tarif regulovaný Evropskou unií, budou volat levněji. Od konce srpna se jim sníží ceny o více než pětinu. Nyní volají za 16,60-16,70 za minutu (v závislosti na operátorovi). Od 30. srpna budou ze zemí unie telefonovat za 13,11 koruny za minutu a přijímat hovory za 6,27 koruny za minutu včetně DPH.

Evropská regulace roamingu totiž zahrnuje klauzuli, podle které se ceny odchozího volání sníží letos v srpnu na 46 eurocentů a ceny příchozího volání na 22 eurocentů. Pro země, které nevyužívají euro, je pak rozhodující kurz jejich národní měny, jejž vydala včera ECB.

Česká měna vůči euru výrazně posílila. Oproti loňskému červnu, kdy se eurotarif na koruny přepočítával poprvé, skoro o sedmnáct procent. Snížení ceny volání ze zahraničí je tak velmi výrazné.

Lidé hledají, co je pro ně výhodné
„Operátoři snížení cen eurotarifu akceptují, protože jim samozřejmě nic jiného nezbývá. Budou ale ještě více propagovat svoje vlastní zvláštní roamingové tarify,“ míní odborník na mobilní komunikaci Jan Lodl. „Ty jsou většinou výhodnější v případě delších hovorů. Ti, kdo odjíždějí do zahraničí po 30. srpnu, by si ale měli znovu propočítat, jestli pro ně nebude zlevněný eurotarif výhodnější,“ doporučuje Lodl.

Mnoho zákazníků tuzemských operátorů má roaming aktivovaný. Většina jich také alespoň jednou ročně ze zahraničí skutečně volá. Podle údajů operátorů pak lidé vesměs aktivují pro ně nejvýhodnější tarif. Operátoři dále nabízejí speciální tarify. Například O2 nabízí levnější volání z oblíbených prázdninových destinací. Podle mluvčího Telefóniky O2 Martina Žabky na něj přechází v létě každý třetí zákazník. „Zákazníci využívají možnosti měnit zvýhodnění podle toho, kam cestují,“ potvrzuje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Vodafone pak uvádí, že polovina roamingových minut, které lidé provolají, jde na vrub právě jejich speciálního roamingového tarifu.

Následovat bude regulace SMS
Eurokomisařka Viviane Redingová, která za regulací roamingu stojí, si posvítila i na cenu SMS. „Doporučím komisi, abychom v říjnu navrhli regulaci SMS zpráv,“ řekla na nedávné tiskové konferenci v Bruselu. Cenu za zaslání zprávy ze zahraničí si představuje kolem 12 eurocentů (asi 2,80 koruny). Redingová plánuje pokračovat i regulací datových přenosů, kde podle ní dosahuje marže operátorů několika set procent.

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONTEND DEVELOPER WEBOVÝCH APLIKACÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč