29. prosince 2011 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

2012: rok levnějšího volání. Snad

Telefonování - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Naděje Čechů, že budou moci levně telefonovat, se pomalu naplňuje. A to přesto, že firma, která chtěla rozhýbat český trh, letos padla. Nejmenší český operátor, společnost MobilKom, přitom začal slibně.

V roce 2007 spustil masivní reklamní kampaň a začal nabízet hlasové a datové služby za ceny nižší, než měla Telefónica, T-Mobile i Vodafone. Vypadalo to, že trojici největších operátorů roste konkurence, která má navíc za zády silnou investiční skupinu Penta. Ta do MobilKomu investovala zhruba 1,5 miliardy korun.

Kolik stojí telefonování v ČR a v Británii

Kolik stojí telefonování - grafika

Přesně o rok později se sen o levnějším operátorovi začal rozplývat. Podle manažerů firmy za to mohl především Český telekomunikační úřad a zbylí operátoři, kteří neumožnili U:fonovi poskytovat služby prostřednictvím standardní technologie GSM.

Právě kvůli tomu si firma musela v roce 2008 půjčit téměř půl miliardy korun od čínské banky China Development Bank na nákup CDMA technologií, které potřebovala k postavení vlastní sítě. Ani poté ale nedal telekomunikační úřad malému operátorovi šanci.

"Ani přes dva roky trvající snahu vedení MobilKomu neučinil úřad žádné kroky, které by umožnily vstup virtuálních mobilních operátorů na trh nebo vedly k odkládané aukci na kmitočty uvolněné při digitalizaci televizního vysílání," viní telekomunikační úřad marketingový manažer MobilKomu David Spies a dodává, že právě volné kmitočty by firmě umožnily vybudovat plnohodnotnou mobilní síť.

Virtuální operátoři vstoupí na trh

Telekomunikační úřad svou vinu sice popírá, změna v jeho chování však přesto nastala. To, co několik let nešlo, se totiž stane brzy skutečností. Od poloviny příštího roku úřad nařídí trojici mobilních operátorů, aby mezi sebe pustili konkurenci v podobě takzvaných virtuálních operátorů. Ti by mohli stlačit ceny na českém mobilním trhu hodně dolů.

Virtuální operátoři totiž nemají vlastní síť, a nakupují proto od některého z velkých operátorů kapacitu jeho sítě, kterou pak prodávají za své, často mnohem nižší ceny.

ČTĚTE TAKÉ:

Telefónica, T-Mobile a Vodafone se budou muset zavázat, že konkurenty pustí do své sítě. Jinak nedostanou v chystané aukci nové frekvence, které potřebují pro rozvoj nových technologií.

"Mezi povinnostmi těch, kteří volné kmitočty budou chtít získat, bude umožnit vstup virtuálním operátorům," potvrdil LN šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák. A protože současným operátorům o kmitočty, které jsou klíčové pro jejich byznys, velmi jde, podmínku přijmou.

Už teď totiž někteří z nich své názory přehodnotili, a dohodu se zájemcem o virtuálního operátora chce co nejdřív uzavřít například Telefónica. S potenciálními zájemci jedná i T-Mobile.

Přijde i čtvrtý operátor

Výrazně snížit ceny by příští rok mohl i čtvrtý, plnohodnotný operátor. Ten by se v Česku mohl objevit právě po připravované aukci na kmitočty uvolněné po přechodu z analogového na digitální vysílání. Telekomunikační úřad mu navíc začal po několika letech nečinnosti připravovat cestičku.

"My v aukci nabídneme poměrně velký objem kmitočtů v pásmu 1800 MHz tak, aby tady mohl případný čtvrtý operátor postavit vlastní síť a začít fungovat," potvrdil LN Dvořák.

Ani tím ale snaha úřadu nekončí. Na začátku prosince totiž český regulátor přiznal, že konkurence na tuzemském trhu nefunguje, jak by měla. Trh podle něj selhal a operátoři nesnižují ceny ani přesto, že jejich náklady na propojovací poplatky trvale klesají.

Úřad, který dosud mohl regulovat pouze velkoobchodní ceny, se proto rozhodl vymezit další oblast, ve které bude moci ceny regulovat, a to trh pro maloobchodní zákazníky. Ceny za volání by se proto mohly výrazně snížit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!