Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

2021: datum pro nákup televize. Diváky to vyjde na 20 miliard

Děti a televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti a televize | foto: Shutterstock

PRAHA Více než šest z deseti domácností bude muset nejpozději do začátku roku 2021 vyměnit televizor nebo k tomu stávajícímu alespoň připojit set-top box. Právě v této době by totiž měla být podle nového plánu ministerstva průmyslu završena takzvaná druhá vlna digitalizace televizního vysílání. Podle odhadů to diváky přijde na miliardy.

Od digitalizace v České republice letos uběhnou čtyři roky. DVB-T, jak se pozemní digitální televizní vysílání nazývá, už ale nestačí. Frekvence, které používá, potřebují pro šíření vysokorychlostního internetu mobilní operátoři.

Nahradit ho tedy má DVB-T2, které díky efektivnějšímu kódování není tak náročné na místo ve vzduchu a zároveň umožní kvalitnější příjem. Jenže na to většina používaných televizí nestačí.

Vynucený přechod se dotkne takřka 62 procent českých domácností, které sledují televizi přes anténu. Přestože se o této změně již nějakou dobu mluví, doposud se nevědělo, kdy k ní dojde. Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo strategii rozvoje digitálního TV vysílání vypracovat do konce roku 2015, nakonec ji ale odevzdá až na přelomu ledna a února.

„Harmonogram předpokládá zahájení simultánního vysílání v druhé polovině roku 2016, uvolnění pásma 700 MHz pak na začátku roku 2021,“ řekl LN mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba s tím, že časový úsek odpovídá požadavku na sociálně šetrný přístup k potřebné výměně přijímačů v domácnostech.

Obchodníci budou mít žně

Přestože některé detaily strategie mohou do schválení vládou doznat změn, data už se zřejmě přepisovat nebudou. Časový rozvrh totiž odpovídá termínům harmonizovaným v rámci celé Evropské unie. Právě další členské státy budou přechod v Česku tlačit, protože v příhraničních oblastech by jinak mohlo docházet k rušení.

Sousední Německo už televizní frekvence prodalo a DVB-T definitivně opustí už v roce 2018. Rakousko zahájí migraci pozemního vysílání na podzim a celý proces plánuje dokončit do třetího čtvrtletí 2017, nejpozději však do února 2019.

Diváci tak mají na vybranou. Koupit si televizi s DVB-T2 tunerem a nový set-top box, čímž řada lidí řešila situaci už při první digitalizaci, nebo přejít ke kabelové televizi či satelitu. Tak jako tak je to bude něco stát. Poradenská společnost Grant Thornton spočítala, že domácnosti za možnost nadále sledovat televizi zdarma vynaloží téměř 21 miliard korun.

„Sumu jsme odhadli na základě našich údajů z přechodu z analogového na digitální vysílání. Odhadujeme, že z domácností, kterých se problém týká, si 60 procent pořídí novou televizi a 40 procent nový set-top box. Při průměrné ceně televize 11 tisíc korun a průměrné ceně set-top boxu 750 korun to dělá přesně 20 818 430 000 korun,“ vypočítává David Pirner ze společnosti Grant Thornton.

Analýza zahrnuje ale pouze televize a set-top boxy v domácnostech. Další přístroje bude nutné vyměnit na chatách či jiných rekreačních zařízeních a také například v úřadech nebo restauracích.

Uklidnění pro TV stanice

Obavy z dalších nákladů však trochu mírní průzkum Českých Ra diokomunikací, podle kterého plánuje nákup nového televizoru do dvou let 44 procent lidí, do roku 2021 pak celkem 93 procent. Praxe obchodníků zatím potvrzuje, že zájem o přijímače s DVB-T2 je spíše nechtěný. Často totiž kupují dražší a pokročilejší modely, které tento tuner již mají.

„Zaznamenáváme velký nárůst zájmu o televizory umožňující vysoký komfort zobrazení obrazu. V souvislosti s tím roste i zájem o TV přijímače vybavené DVB-T2 tunerem,“uvedla mluvčí Alza.cz Šárka Jakoubková.

V klidu naopak mohou být samotné televizní stanice, které se obávaly, kdo zafinancuje technický přechod na nový způsob vysílání. První vlna digitalizace totiž vyšla provozovatele vysílačů – který platby vybral od televizních stanic – na miliardu korun. Stát přidal 200 milionů a samotné televize do vybavení také zainvestovaly nemalé peníze. Logicky se tak děsily dalších výdajů.

„Se spoluúčastí TV stanic se nepočítá, protože to je proces vynucený mezinárodními smlouvami,“ uvedl Kotrba.

Kolik by měl přechod stát tentokrát, nechce ministerstvo průmyslu zatím říci. Peníze by na to ale mohlo zpětně získat z aukce uvolněných kmitočtů v pásmu 700 MHz. V Německu za ně operátoři zaplatili přes miliardu eur a ministerstvo se již dříve vyjádřilo v tom smyslu, že se mu tento model zamlouvá.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...