Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

25 tisíc hrubého: průměrná mzda, za kterou si toho koupíte stále méně

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 297 korun na 24 953 korun. Růst tak nominálně činil 1,2 procenta. Po odečtení inflace se ale mzda snížila o 0,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad s tím, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je celostátní průměr.

Průměrná mzda se vypočítává ze součtu hrubých med včetně odměn a příplatků. Reálnějším údajem o tom, kolik Češi měsíčně berou, je takzvaný medián, který představuje střed mzdového rozdělení. To znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián.

Medián mezd ve druhém čtvrtletí meziročně stoupl o 1,3 procenta na 20 944 korun. U mužů činil 22 769 korun, u žen byl 18 836 korun. "Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 9986 Kč a 40 301 korun," uvedli statistici.

ČTĚTE TAKÉ:

Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 1,5 procenta, objem mezd zůstal na stejné úrovni jako ve 2. čtvrtletí minulého roku a počet zaměstnanců poklesl o 1,2 procenta.

Podnikatelská sféra zaznamenala nárůst průměrných mezd nominálně o 1,1 procenta a reálný pokles o 0,4 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda nominálně o 1,9 procenta a reálně stoupla o 0,4 procenta.

Za celé první pololetí stoupla průměrná mzda meziročně o 101 korun na 24 503 korun, tedy o 0,4 procenta. Spotřebitelské ceny stouply za uvedené období o 1,7 procenta, reálně se tak v pololetí průměrná mzda snížila o 1,3 procenta.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!