30. září 2008 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

27 tisíc iPhonů v Česku

Na mobil od Apple útočí stále více konkurentů. Tento týden vstupuje do boje Nokia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na mobil od Apple útočí stále více konkurentů. Tento týden vstupuje do boje Nokia | foto: Lidové noviny

PRAHA Dlouho očekávaný mobilní telefon od Apple operátoři prodávají jako o závod. Podle neoficiálních údajů, které mají LN k dispozici, si iPhone od uvedení na trh v srpnu pořídilo u každého ze dvou největších operátorů přes deset tisíc zákazníků, u třetího Vodafonu pak sedm tisíc lidí.

„Žádný chytrý telefon neměl v Česku tak raketový nástup,“ potvrzuje mluvčí Vodafone Miroslav Čepický. „Obliba je několikanásobně větší než u jiných telefonů stejné kategorie,“ dodal Čepický.

Pro operátory jsou ale významnější služby, které s telefonem poskytují. A čeští zákazníci v tomto případě nijak nevybočují ze scénáře obvyklého na celém světě a jsou pro operátory zákazníky nadprůměrně zajímavými. Telefon si pořizují především lidé s větší útratou.
Drtivá většina z nich si k iPhonu pořizuje dražší tarif. Navíc chtějí telefon využívat naplno, k čemuž jsou potřeba i datové přenosy – a datový tarif znamená pro operátora další příjmy.

„Struktura tarifů zákazníků s iPhonem je zcela opačná než u jiných telefonů. U běžných telefonů převládají nižší tarify, mezi zákazníky s iPhonem naopak tarify s měsíčním poplatkem přesahujícím tisíc korun,“ řekla LN mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Podle Kemrové devět z deseti zákazníků využívá mobilní data a šedesát procent si s iPhonem pořídilo datový balíček. „U ostatních telefonů se tento podíl pohybuje v řádu jednotek procent,“ řekla Kemrová.

Stejné procento zákazníků hlásí i další velký operátor, Telefónica O2. „Přes šedesát procent zákazníků si pořizuje speciální datový balíček určený pro iPhone,“ uvedla Miroslava Dvořáková z tiskového oddělení Telefóniky. Přenesou tak průměrně dvakrát více dat než zákazníci vlastnící jiné chytré telefony. „Zákazníci také upřednostňují vyšší tarify s neomezeným voláním,“ dodala Dvořáková. U Telefóniky se prodávají nejvíce dražší černé modely s 16 gigabyty, u Vodafone pak levnější osmigigabytové iPhony.

Telefonu iPhone od Apple roste ale čím dál větší konkurence. S telefony s dotykovou obrazovkou přišli skoro všichni větší výrobci mobilních telefonů, kteří většinou své chytré mobily postavili na operačním systému Windows Mobile, ke kterému dodělali snazší a kvalitnější ovládání. Ve čtvrtek pak s největší pravděpodobností představí svůj telefon bez klávesnice jen s dotykovou obrazovkou i společnost Nokia, která je s bezmála čtyřiceti procenty podílu na trhu největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.