Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

3D televize? Už ne, teď letí ty chytré

IFA 2011 - Televize s technologií Pentouch, kterou můžete ovládat perem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IFA 2011 - Televize s technologií Pentouch, kterou můžete ovládat perem | foto: Reuters

BERLÍN Mazání hranic. To je hlavním přívlastkem většiny novinek na největším veletrhu spotřební elektroniky na světě IFA, který právě probíhá v Berlíně.

Ačkoli po minulých letech nepřišli letos výrobci s žádnými revolučními novinkami či převratnými koncepty, nabídka není nudná. Přináší řadu nápadů, které posunují dál hranice, jež byly již představeny dříve.

Hlavním hitem veletrhu, který nelze minout, jsou chytré televize. Z televizí se stávají multimediální "centrály", které mají posílit i funkci komunikačního zařízení.

Veletrh IFA

V Berlíně začal 51. ročník největšího veletrhu spotřební elektroniky a domácích spotřebičů na světě. Ukázat se chce více než 1400 firem. Kvůli velkému zájmu vznikly v prostorách veletrhu i provizorní výstavní stany. „Jsme na hranici kapacity,“ řekla mluvčí veletrhu IFA Nicole von der Ropp. Z České republiky tu ovšem není žádný zástupce. Pořadatelé očekávají, že letos návštěvnost překročí i loňský rekord a přijde více než 220 tisíc návštěvníků.


Tenké televize s řadou aplikací už sice ukázali výrobci v minulém roce, nyní pokračují touto cestou dál a prohlubují možnosti jejich využití. Už nejde jen o sledování televizního vysílání nebo prohlížení internetu.

Televize, které na berlínském veletrhu představují největší výrobci, umožňují zároveň sledovat film a na části obrazovky například skypovat s přáteli. Kromě toho si může člověk zjistit detailní přehled programu nebo vybrat oblíbený film z mediotéky daného kanálu.

Vedle toho se dají přehrávat na televizi videa z tabletů nebo chytrých telefonů. A naopak – kdo si chce odskočit od televize, může si vzít s sebou telefon a sledovat pořad dál. Tablety také slouží například u výrobků nizozemské firmy Philips jako dálková ovládání televize.

Vystřízlivění ze 3D

Zatímco v minulém roce byla hlavním trhákem veletrhu technologie 3D, se kterou se prezentovali všichni významní výrobci, letos je v Berlíně vidět spíš vystřízlivění. Kromě firmy LG přistupují ostatní značky ke 3D podstatně opatrněji. Obchodníci totiž televize se třetím rozměrem moc nenakupují a spotřebitelé nejsou moc nadšeni z dosud nutných speciálních brýlí.

Například Toshiba se snaží tedy odmítané brýle "obejít" a představuje na veletrhu 3D televizor, který lze sledovat bez polarizačních brýlí. Sledování 3D bez brýlí zkouší i Philips, zatímco LG rozdává polarizační brýle a v obří výstavní hale ukazuje své trojrozměrné obrazy.

Jak uvedli například zástupci Samsungu, těžiště inovací spočívá nyní v dalším rozšiřování vybavení softwaru a rozšiřování šíře funkcí tak, aby to bylo stále pro uživatele pohodlné a snadné. Ze sledování televize se tedy i přes razantní zvyšování počtu funkcí nemá stát složitá záležitost.

"Chytrá" aliance

Cestu k většímu rozšíření chytrých televizí má usnadnit nová aliance mezi výrobci. Tu uzavřeli největší evropský výrobce zábavní elektroniky Philips, německý producent televizí Loewe a asijské firmy Sharp a LG. Společnosti se dohodly na jednotném programovacím prostředí pro televize s internetovým připojením Smart TV, jak včera oznámil manažer Philips TV Robert Smits.

Díky tomu by se měl usnadnit vývoj dalších služeb pro televize s internetem. Dosud musí aplikace testovat na různých platformách jednotlivých výrobců televizí, což snižuje rychlost a efektivitu vývoje.

E-čtečka od Sony se otvírá jako kniha

Kromě televizí jsou dalším velkým tématem veletrhu tablety a e-čtečky. S novinkou v této oblasti přišla společnost Sony, která představila nový tablet i čtečku. Ta se na rozdíl od již zavedených zařízení dá rozložit podobně jako kniha a simuluje čtení na dvou stránkách. Oba nové produkty mají na trh přijít ještě na podzim.

Na půli cesty mezi tablety a chytrými telefony se "zastavil" jihokorejský Samsung. Ten včera představil nové zařízení, které vypadá jako zmenšený tablet. Vejde se do ruky, ale zároveň je o poznání větší než telefon. Podle plánů firmy by měl sloužit jako digitální zápisník vhodný i na kreslení, počítač, ale i telefon s fotoaparátem. Samsung věří, že otvírá nový segment na trhu, který budou brzy následovat i další výrobci.

Podle situace na veletrhu se na první pohled zdá, že firmám ve spotřební elektronice se dobře daří a že čekají výborné prodeje před Vánoci. Oproti loňskému ročníku totiž přibyli noví vystavovatelé, většinou z Číny a dalších asijských zemí, a ti stávající zvětšili své výstavní plochy. "Ještě nikdy neinvestoval tento průmysl tolik do výstavních ploch," řekl při začátku akce obchodní vedoucí Veletrhů Berlín Christian Göke.

Prosadit se v obtížné době...

Ve skutečnosti ale není vysoká účast firem ani tak znamením jejich dobré kondice jako spíše snahy prosadit se ve složité době. Současná hospodářská situace, která je poznamenaná dluhovou krizí a dalšími negativními faktory, moc optimismu nedává.

O to větší význam podle výrobců veletrh nyní má. Právě včas před podzimem a předvánočními nákupy se snaží přitáhnout pozornost. V posledním čtvrtletí roku jsou totiž pravidelně prodeje elektroniky nejvyšší za celý rok.

"Po prvním pololetí, které z pohledu trhu spotřebitelské elektroniky probíhalo spíše zdrženlivě, má IFA obzvlášť velký význam," komentoval předseda představenstva firmy organizující veletrh Rainer Hecker. A na IFA jezdí samozřejmě také obchodníci. V minulém roce se na berlínském veletrhu uzavřely obchody za 3,5 miliardy eur.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...