25. dubna 2013 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

3D tiskárny si razí cestu do domácností, některé si i sami vytisknete

3D tiskárna  MakerBot Replicator 2 na veletrhu CeBit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 3D tiskárna MakerBot Replicator 2 na veletrhu CeBit. | foto: Reuters

PRAHA Domácí výrobci takzvaných 3D tiskáren se stále víc zaměřují na menší a levnější zařízení. Jejich větší rozšíření do českých domácností by tak mohlo být otázkou několika let. Naopak velké průmyslové společnosti budou asi i nadále odkázány hlavně na zahraniční stroje, jejichž cena je řádově vyšší a snižuje se jen pozvolna.

Stále populárnější 3D tiskárny, umožňující tvorbu objektů podle zadaného modelu, se staly jedním z taháků letošního veletrhu. Výrobci i obchodníci návštěvníkům předvedli na veletrhu strojírenských technologií For Industry v pražských Letňanech princip této technologie založené na přidávání materiálu, na rozdíl od kupříkladu frézování, kdy se surovina odebírá.

Zařízení tak dokážou vytvořit součástky požadovaných rozměrů, využívají se v průmyslovém designu, ale i šperkařství či v modelářství. "Objevují se výrobní firmy malých strojů, malých 3D tiskáren, které zatím pro profesionální využití moc nevidím, minimálně podle toho, co očekávají naši zákazníci," uvedl Emil Černý ze společnosti Bibus, která se věnuje profesionálním tiskárnám.

Přesto však rozmach menších zařízení do domácností nepovažuje za žádnou science-fiction. "Vývoj ještě bude následovat a na trhu je k tomu potenciál," odhadl Černý.

ČTĚTE TAKÉ:

Na takovou cílovou skupinu se z českých výrobců zaměřila například firma DO-IT se svou malou tiskárnou Dee Orange. Největší příležitostí této technologie je podle zakladatele Davida Miklase možnost se odlišit.

"V Česku máme hodně zastoupenou skupinu kutilů, kteří stále něco vyrábějí a dáte-li jim nástroj, díky němuž vyrobí za noc dílek, který by vyráběli měsíc, nebo by jej nebyli schopni vyrobit vůbec, tak ten rozmach bude daleko rychlejší," uvedl s tím, že výraznější zastoupení 3D tiskáren v českých domácnostech očekává do dvou let.

Soběstačnost pro australské rančery

O něco méně optimistický je Josef Průša, jenž je jedním z vývojářů z celosvětově otevřeného systému RepRap a představuje jakousi alternativu k rozjíždějícímu se byznysu. Podle něj se tiskárny mezi běžné lidi rozšíří během pěti až deseti let.

Stále si prý totiž neumějí představit, jaké možnosti tato technologie skýtá. "To je stejné, jako by vám někdo před dvaceti lety řekl, že budete mít doma normální tiskárnu, tak si poklepete na čelo," míní Průša a jako příklad uvedl australské rančery vzdálené od civilizace, kterým pokud se něco rozbije, sami si to pomocí tiskárny opraví. Jeho velkým plánem je přitom pomoci rozvoji této technologie v zemích třetího světa.

Kolik za ní?

Podle zástupců firem je obor nadále svázán řadou patentů, ačkoli některé již vypršely, a tím pomohly ke vstupu nových hráčů i k poklesu cen.

3D tiskárna Easy3DMaker.

3D tiskárna Easy3DMaker.

Například podle Marka Zlocha z výrobní a vývojářské společnosti Aroja, která pod značkou 3D factories vyrábí a vyvíjí i tiskárny zaměřené na průmysl a podnikovou sféru, se za poslední dva tři roky snížily ceny menších zařízení ze zhruba 300 tisíc korun až na několik desítek tisíc.

To potvrzuje i konkurenční DO-IT, podle níž například uvolnění patentu fotopolymerového tisku vedlo k nástupu tiskáren v cenách od 60 tisíc korun, zatímco před tím stály i kolem milionu.

Tiskárna, kterou si sami vytisknete

Průmyslové tiskárny přitom začínají zhruba na hladině 200 tisíc korun a na českém trhu jde vesměs o zahraniční značky, jež uvádějí firmy jako MCAE, Bibus či ostravská Protocom, která distribuuje americké průmyslové stroje 3D Systems.

Na druhém konci cenové nabídky se pohybuje vývojář Průša, podle kterého si 3D tiskárny lidé mohou u kamaráda sami "vytisknout" a pokud nejsou nároční na použitý materiál, mohou se dostat i pod 10 tisíc korun. "Moji tiskárnu má na světě kolem 80 tisíc lidí," prohlásil Průša, který zatím oslovuje zejména skupinu mladých nadšenců.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz