30. listopadu 2010 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

80 procent budoucích důchodců dostane nižší penzi, bohatí si polepší

Stařenka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stařenka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Změny ve výpočtu výše důchodů, které si vyžádal nález Ústavního soudu, sníží penze 80 procentům budoucích důchodců. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) to bude až o pět procent současného stavu. Lidem s platy nad 36 tisíc se důchody naopak zvýší.

Vyplývá to z materiálu představeného na setkání ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) s novináři, MPSV dnes také zveřejnilo koncepci velké důchodové reformy.

Více o reformě penzí:


Poměr důchodu vůči předchozí mzdě se u lidí s příjmem nad 36 tisíc v průměru zvýší ze současných 29 na 33 procent. Lidem, kteří mají průměrnou mzdu do 10.900 korun se návrh řešení připravený ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) nedotkne. Nad tuto hranici se oproti současnému stavu sníží zápočet z platu ze 30 procent na 23 procent.

Jak ovlivní změny vás?

Většina lidí musí počítat s tím, že se jim proti současným poměrům sníží penze o stovky korun měsíčně.

Nejvíce by si měli pohoršit ti, kdo pracují za průměrný plat kolem 25 tisíc měsíčně. Od této laťky se propad zmírňuje. Ti, kdo vydělávají kolem 35 tisíc, zůstanou na svém a nad 40 tisíc důchod vzroste.

Člověk, který má před odchodem plat na této úrovni, by si měl polepšit ze současných 9800 na 11 400 korun měsíčně.

Výpočet je ale orientační. Záleží i na tom, jak dlouho před penzí pracoval a kolik si vydělal za posledních deset let.

Zápočet ze mzdy ovšem půjde pouze do trojnásobku průměrné mzdy, nad ni už se do důchodu nic započítávat nebude. V souvislosti s tím MPSV počítá také se snížením odvodů na sociální pojištění ze současného čtyřnásobku na trojnásobek průměrné mzdy. Změny se dotknou pouze lidí, kterým bude důchod přiznán po 30. září 2011.

Naostro až za dva roky
Představená koncepce celkové penzijní reformy by měla být naostro spuštěna k 1. lednu 2013 s tím, že zákony budou schváleny k počátku roku 2012. Odvody na sociální pojistné budou sníženy nejprve z 28 na 25 procent. V průběhu dalších dvou let by měly být důchody sníženy o další dva procentní body. Tyto prostředky pak budou odváděny na individuální penzijní účty do licencovaných penzijních společností. "Těch by mělo být ne více než pět," řekl Drábek.

Penzijní společnosti by měly mít minimálně čtyři investiční fondy:
konzervativní, smíšený, dynamický a profil státních cenných papírů. Vedle toho by měl pro lidi, kteří si žádnou společnost nevyberou, vzniknout veřejnoprávní fond, který by investoval do českých státních dluhopisů.

Odvody by měly být povinné pro lidi, kterým bude k 1. lednu 2013 méně než čtyřicet let. Pro lidi mezi 40 a 50 by to mělo být dobrovolné. Součástí plánované penzijní reformy je také urychlení zvyšování důchodového věku u žen. Lidé také budou moci dvě procenta z vyměřovacího základu převádět na přilepšenou k důchodu svým rodičům.

O návrhu velké důchodové reformy se však podle Drábka bude ještě diskutovat. Koaliční vládní strany by měly předložit svá stanoviska do půlky prosince.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz