28. února 2008 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

AAA Auto s expanzí přestřelilo

Autobazar. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar. Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Skupina autobazarů AAA Auto loni vykázala ztrátu 4,9 milionu eur, tedy v přepočtu asi 120 milionů korun. O rok dříve byla v zisku sedm milionů eur (zhruba 175 milionů Kč). Ztráta je vyšší, než očekával trh, který ji odhadoval kolem 1,2 milionu eur. Sama firma ještě v létě počítala se ziskem 200 milionů korun. Návrat k zisku plánuje již v letošním roce.

Tržby AAA se loni zvýšily o 34,9 procenta na 470 milionů eur, tedy zhruba 11,8 miliardy korun. Provozní náklady stouply o 54 procent na 78,9 milionu eur, což jsou přibližně dvě miliardy korun. Provozní zisk klesl o 94 procent na 700.000 eur (asi 17,5 milionu Kč). Přes to, že celá skupina skončila ve ztrátě, české a slovenské pobočky vykázaly zisk.

Výsledky ovlivnil růst nákladů spojený s otevíráním nových poboček. Zprovoznění některých autocenter se zpozdilo, firma měla personální problémy a navíc se snížila dynamika růstu prodeje ojetých aut v posledním čtvrtletí. K tomu na konci loňska silná koruna, která nahrávala individuálním dovozům ojetin do ČR. Prodej aut mezi jednotlivými měsíci v
posledním čtvrtletí neočekávaně klesl o 15 procent.

"Tato kombinace nepříznivých a neočekávaných vlivů zavinila propad výsledku ve čtvrtém kvartálu," uvedl generální ředitel Anthony Denny. Na tiskové konferenci dodal, že firma letos plánuje návrat k zisku. Plán upřesní po prvním čtvrtletí

Expanze se zpomalí
Firma loni na podzim vstoupila na pražskou a budapešťskou burzu. Od zahajovacích 55 Kč za akcii se ale její kurz propadl na současných zhruba 24 korun. Někteří investoři vedení firmy obvinili, že o hrozící ztrátě vědělo již při zářijovém úpisu akcií, to ale společnost odmítla.
Zpomalení další expanze se projeví mimo jiné odkladem plánovaného vstupu na ruský trh na příští rok i snížením počtu letos nově otevíraných poboček z původně plánovaných 12 až 16 na tři až šest. Tlak na ziskovost se má projevit i v nižších výkupních cenách a vyšší marži z prodávaných aut. "Jsem pevně přesvědčen, že zaváděná opatření přinesou již v průběhu
letošního roku výsledky, které vrátí důvěru akcionářů v ziskovost jejich investice do akcií skupiny AAA Auto," dodal Denny.

Skupina AAA Auto loni prodala v pěti zemích 79.871 aut, což je o 29 procent více než v roce 2006. Zhruba o 5000 vozů to ale zaostává za původními plány společnosti. Počet poboček se zvýšil o 20 na 45 autocenter v ČR, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Skupina měla na konci roku přes 3830 zaměstnanců, což je o třetinu více než před rokem.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!