7. srpna 2007 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Aero investuje stamiliony korun

PRAHA Největší tuzemský letecký závod Aero Vodochody plánuje v letošním roce investovat do nových technologií několik set milionů korun a koupit závod na výrobu uhlíkových dílů, aby zajistilo rozvoj kooperační výroby.

„Rozvoj výroby pro jiné firmy je příliš omezený, pokud nemáte kompozitovou výrobu. Zavedením této výroby chceme sehnat více zakázek ,“ vysvětlil zájem o společnost prezident Aera Vodochody Peter Ondro. „Budoucnost leteckého průmyslu je v kompozitech,“ souhlasí s Ondrem Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta Investments, která od letošního roku Aero Vodochody vlastní.

Společnost se rozhodla investovat 130 milionů korun do nových technologií v Aeru a dalších 300 milionů do technologií spojených s akvizicí továrny na uhlíková vlákna, která se v leteckém průmyslu používají na motorové kryty, kde je vyšší teplota.

Aero, respektive Penta, bude muset sáhnout ještě o něco hlouběji do kapsy, aby mohla pokrýt samotnou akvizici, ale ani Ondro, ani Dospiva nechtěli uvést sumu, kterou jsou ochotni za továrnu zaplatit.

„Ani my v této oblasti nemáme zkušenosti, a proto hledáme nějakou možnost koupit entitu, která je na trhu zavedená a která nějakým způsobem dodává buď pro nás, nebo pro firmu Sikorsky,“ řekl Ondro. Penta i Aero tají jméno továrny, se kterou vedou jednání, i zemi, v které se nalézá, až do doby, než bude akvizice dokončena, k čemuž by mělo dojít ještě během léta nebo nejpozději v září. „Aktivně finalizujeme jednání v západní Evropě o nákupu jedné takovéto společnosti,“ řekl Dospiva a dodal, že v Čechách taková továrna není.

Kromě akvizice zahraniční továrny chystá Aero rozšířit i výrobu kompozitů uvnitř svého areálu. Podle Ondry Aero chystá spustit další typ technologie v jedné z hal, do které bude společnost investovat dalších sedmdesát milionů korun. Aero má již podepsanou smlouvu s americkou firmou National Composite Center, která se stala konzultantem pro návrh a zavedení technologie.

„Tento rok budou dokončeny studie a předpokládáme, že bude také vybrána technologie a podepsány smlouvy,“ řekl Ondro. Penta Investments převzala Aero Vodochody na počátku letošního ledna poté, co prostřednictvím své dceřiné společnosti Oakfield vyhrála privatizaci Aera a zaplatila za něj 2,91 miliard korun. Ihned poté Penta navýšila základní jmění Aera o 8 miliard korun, aby společnost stabilizovala.

Díky větším vnitřním rezervám se Aero dostalo do zisku již letos v květnu, tedy o půl roku dříve, než Penta původně plánovala. V roce 2007 by Aero mělo vyprodukovat 200 milionů korun zisku a zvýšit své tržby o více než 40 procent z loňských 2,9 miliard korun na 4,1 miliardy korun. Aero chce zvýšit tržby na 6 miliard korun do roku 2010. „To je konzervativní odhad a doufáme, že to bude rychleji,“ řekl Dospiva.

PAVLA KOZÁKOVÁ

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!